Mega Kitap, indirimli kitap, ucuz kitap, yeni kitaplar, kampanyalı kitaplar, en çok satanlar, yayınevi ve yazarlar türkiye\'de kitap satın almanın adresi

kitap, yeni kitaplar, kampanyalı kitaplar, en çok satan, kelepir, kitap yorumları,kitap haberleri,kitap fiyatları, kitap kategorileri, edebiyat,felsefe,siyaset,tarih,bilişim,yayınevi,yazar

İndirim kazanmak için sadece
30 saniye kaldı.

İmparatorluğa Veda - İlhan Bardakçı

%20
İmparatorluğa Veda - kitap %10 indirimli İlhan Bardakçı
Bu kitap, "Ölürken bile güzel bir İmparatorluğa" vedâ edişimizdeki buruk ve hüzünlü bir macerayı hikaye eder.

Tarih ve devlet mantığı süzgecinden geçirirseniz, devletler tarihinin en geni? coğrafya sınırlarına ulaşan ve en uzun süreli imparatorluklarından birisini temsil eden Osmanlı Devletinin, kurageldiğimiz diğer devletler içinde çok ayrı bir vasfa sahip olduğu anlaşılır. Vatan anlayışı ve topraklan ile kılıç kudreti, adalet mefhumu ve Türklük şuurunun İslami ihtişamla kenetleniği ile bu vasıf, tarih ve devlet mantığının ayrı bir şiiriyetini ifade eder.

Hep söyleriz: Biz, ebedi bir devlet ve rejimin varlığına inanmıyoruz. Ebedi bir devlet var olmuş olsa idi, bugün Cumhurbaşkanlığı forsumuzdaki en büyük on alt? Türk Devletinin tarih sahnesinden çekilmemeleri icâb ederdi. O halde, tarih felsefesi ve mantığının şaşmaz kaidesine kulak vermekte isabet buluruz: Eğer ümmet değil millet ve şayet aşiret değil devlet isek, ki öyledir, o takdirde aslolan kavram, "Ebedi Millet ve Devlet kurabilme şuurudur." Sık sık söylenen "Devlet-Ebed-Müddet" karakterimizin manası budur. Bu manâ, sadece bize has bir güzelliktir ki, anlatılmak gerekir. Tarih tahassürler, heyecanlar, saplantılar ve varsayımlarla ne izah edilebilir, ne öğretilebilir ve ne de hedefine varabilir. Üstelik biliriz ki, geçmiş ihya değil, ancak hayâl olunabilir. Ne var ki, tarih bir maddi ve manevi değerler birikimidir. Coğrafya sınırlarının daralması, tarih şuur ve mefahirinin yokolmasına yol açmaz. Aksine geçmişin tahlili ile, yükseliş ve çöküş devrelerindeki sebep-netice zinciri halkalarının tesbiti; güzel, müreffeh, huzurlu ve bereketli bir geleceğin müjdelerini hazırlar. Bizim, hele Tanzimat'tan sonra ihmâlimiz, bu noktada çöreklenir.

..................

Devleti ve devlet hayatında mes'uliyet yüklenen insanlar? ve olaylan, tarafsız bir gözle incelemek gerektiğine inanıyoruz. Geçmiş, yaşadığımız günün değil, fakat kendi şartlannın içinde tahlil ve tenkide muhtaçtır. Aksine bir yorum tarzı, bugün daha hâlâ sıkıntısını çektiğimiz inkârcılığa ve bu inkârcılıktan doğabilecek sosyal ve fikri çalkantılara yol açar. Tarih ki, geçmişin tecrübelerinden doğan ışık gücü ile, geleceğin karanlıklarını aydınlatan ilimdir; kaynaktaki hesap ve teşhis yanlışı, geleceğin hata ve sıkıntılarında telâfisi zor sancılanışlara fırsat hazırlar. O halde geçmişi, aksiyonları ve kişileri ile hislenişlerden, kırgınlıklardan ve kızgınlıklardan uzak bir pertavsızla tahlilde isâbet buluruz. Bir inancımızı daha söylemeyi arzularız: Tarihe ve rakamlara kızılmaz derken, haklıyızdır. Ama söylemek gerekir, tarih kinIenmeyi de bilmez. Bu kitapta, l876'dan bu yana vedâ edegeldiğimiz İmparatorluğumuza karşı işlenen ihânet ve nankörlüklerimizi, gaflet ve cehaletimizi belgelerin dili ile ele alırken, artık tarihin sinesine çekilmiş kişiler hakkında yeniden hüküm getirmenin, hakkımız ve haddimiz dışında olduğuna inanıyoruz. Ancak son bağımsız ve asırlarca Türk-İslam âlemi varlığının çekirdeğini meydana getiren Devletimizin ebediyete akışında görev alacak nesilleri bu gerçekleri çekinmeden anlatmak, geçmişi tahlil etmek ve isret dersleri yakalamak doğru olur. Yoksa, o geçmiş üzerinde tesir icra etmiş kimseler hakkında kavgayı sürdürmek ve alevlendirmek, bugünkü yıpratıcı hırçınlıklarımıza ve devamına bir başka sebep ve kaynak teşkil eder. İçlerinde kendilerini devlet sananlar vardır. Aralarında, hayallerinin kurbanı olup rüyalarının faturasını bu aziz millete ve Devlete ödetmek isteyenler görülür. Kimi, Devleti şahsi servetinin artış vasıtası saymıştır, kimisi ihânet, gaflet ve cehaletinin çukurunda kaybolup gitmiştir. Bazısı ise, Devleti ve milleti herşeylerinden aziz bilip tevâzuun omuzunda ebedileşmiştir. Her olay ve insanı kendi çapında incelemek gerekir derken, bunu söylemek istiyorduk. Cumhuriyetimiz fazilettir, şerefimizdir ve varlığımızın teminâtıdır. Bünyesinde bizatihi bulunan bu vasıfları ispât edebilmek için geçmişteki devletimizi küçümseyip kötülemek fayda değil, zarar getirir. Mustafa Kemal isimli emsalsiz dehâ, asır üstü bir mucizedir ki, tarihin kendisini şerefler ve saadetlerle teyid edebilmesi için eski Devlet Reislerinin kötülenmesine muhtâç değildir. Devlet hayatının azamet, ihtişam, saygınlık, hata ve zaaflarını, tarihin tarafsız, ama aldanmayan hakim hüviyeti önünde ele almak, bunun için billurlaşmanın tek şartıdır.

Bu eser 1876 yılından, 1922 senesine kadar uzanan bir tarih kesimini ele alacaktır. Bu 46 yıllık devir, yağmalanış, çöküş ve o aziz imparatorluğumuza vedâ ediş süremizdir. Acılarla, hicranla, sancılarla, kan ve gözyaşları ile mühürlenmiş bir süre. Ne var ki, anlatacaklarımız ve yaşadıklarımız gerçektir. İmparatorluğumuzun, avuçlarımızın arasından ıslak bir sabun gibi eriyip ve kayışına şahit olmuşuzdur ki, tek kelime ile kahredicidir.

Osmanlı Devleti 1299 yılında kurulmuş. Tarihe resmen, 1 Kasım 1922 çarşamba günü intikal ettiğine ve çöktüğüne göre Devlet-İmparatorluk süresi tam 623 yıldır. O Devlet, kuruluşundan 230 yıl sonra Viyana'dadır. Bir millet ve devletin; başka ırk, başka dil, başka din ve başka bir kültür dünyasına, bu kadar kısa zaman içinde böylesine hâkim oluşuna tarih bir başka örnek göstermiyor. Ama, aynı tarih, o çınar İmparatorluğun 46 yıl içinde mahvoluşundaki sür'ate de, şahit olmuş değildir.

Devlet olarak zaâf ve gafletimizi böylesine bir açıklıkla anlatışımıza yüksünenler olacaktır. Hissedilen bu buruklukta aslında, tarihe karşı daha hâlâ, sıcak ve infial dolu bir ruh yapısına sahip oluşumuzun unsurları görülür. Millet olarak hata ve yıkılışın sancılı hikâyelerini dinlemek yerine, haşmetli günlerin masalları ile avunmak alışkanlığına müptelâyızdır. Oysa, eski vatan topraklarımızda bıraktığımız yüzbinlerce vatan evlâdımızın ve İlk Dünya Savaşı ile Milli Mücadelemizde harcadığımız Mehmetlerimizin, ağasız ve yavrusuz koyduğumuz analanmızın ve tazelerimizin, şu 46 yıllık felâketler zincirinin dile getireceği olaylardan artık ibret dersleri almamızı isteyişlerinde, mutlaka ve mutlaka hakları vardır.

...............

Üç kıt' aya kurşun gibi yaylanışımızın, fişek gibi dönüşünü yaşamışızdır. Bir de gözümüzü açmışızdır ki, Sakarya Irmağının gerisindedeyizdir. Türk milleti ile Mustafa Kemal'in, son varlığımız, huzurumuz ve gururumuz olan Cumhuriyetimiz ile kenetlendikleri harikulade mûcizenin infilâki, bu noktadadır. Amma, yaşadığımız bu felâketli yıkılışın sebeplerinin bilinmesi mutlaka şarttır. Biz Cumhuriyet olarak gökten zembille indirilmiş değilizdir. Cumhuriyet bir devlet felsefe ve terkibinin insanımız tarafından şuurlaştırılışının ifâdesidir. Osmanlı, nasıl Selçukluların devamı ise, Cumhuriyetimiz de, o 623 yıllık İmparatorluğun vârisidir. Onun kanını, ruhunu, mânâsını, fikriyatını, müesseselerini ve müktesebâtını taşır. Bugün, şerefler ve saadetlerle bezenmiş olan Cumhuriyetimiz, o son İmparatorluğumuzun çocuğudur.

Bazılarının sandıkları ve inandırmak istedikleri gibi, Devlet hayatı başlangıcımızı 1923 yılına çivilemek, bizi tarih gezegeninin dolaştığı boşlukta yalnızlığa ve çaresiz bir zaâfa mahkûm eder. Biz, son otuz yıldır dünya haritasında yer almış nev-zuhur devlet değilizdir. Zira Biz, nesebi sahih, ataları, mâzisi, ırkı ve dini belli bir Millet ve Devletiz. Şeceremizdeki bu şehrâyin güzelliği, bu bakımdan, bekamızın vazgeçilmez şartıdır. Ama, başka hiç bir milletin nail olamadığı bir vasfımıza da, dikkat ediniz. Osmanlı Devleti, Selçuklu son nefesini vermeden kurulur. Osmanlının 1922'deki tükenişinden önce, 23 Nisan 1920'de Anadolu'da, son Milli Devletimiz dünyaya gelir. Ebedi devlet yoktur ama, ebedi devlet olma şuuru vardır derken, anlatmak istediğimiz meramımız budur. Avusturya TV' si bizim için yaptığı program? "Osmanlı Devleti ölürken bile güzeldi" diyerek noktaladı. Eksiktir. Böylesine bir devamlılık şuuruna sahip olduğu içindir ki, "Osmanlılık", öldü sanılırken bile, bir başka velveleli dirilişi ispatlamıştır.

...............

Bu kitap Tercüman gazetesinde, günlük köşe yazılarımızın dışında, 1982 yılında yayınlanan ve altmış gün süren "İmparatorluğa Vedâ" dizi araştırmamızın ismini taşımaktadır. Binlerce ve binlerce mektupla bize cesaret veren ve eseri kitap olarak görmek isteyen dost ve okuyucularımızın şükranla dolu olduğumuz teşvik ve ilgileri, sanıyoruz ki bu kitaba da aynı adın verilmesinde büyük ağırlık payını dile getirir. Ancak bu eser sadece o dizinin çemberinde kalmamıştır. Yer darlığı münasebetiyle kullanamadığımız belgeler, hatıralar ve yazılan yeni bölümlerle birlikte kitaba ilave ettik. Böylece 1876'dan bu tarafa ve imparatorluğumuzun son gününe kadar yaşadığımız bütün savaşlan, bize müstehak kılınan siyasi yağma stratejilerini ve oyunlarını, bu eserde bir sütün olarak bulacaksınız.

...............

"İmparatorluğa Vedâ" hüzünlü bir maceranın anlatılışıdır. Neşeli olduğunu söyleyemeyiz. Ancak hüzündeki sebep üzerindeki örtü kaldırılırsa, gelecekte huzurlu ve mutlu bir neıeye sahip olmanın yolları bulunabilir. İnancımız budur.

Her eserimizde olduğu gibi, bu kitapta da "Histoire romancée" diye bilinen "Tarihi hikâye" üslûbunu kullanacağız. Belgelerimizi bu mayanın içinde vereceğiz. Katı bir kronolojik sıraya riâyet etmeyeceğiz. Belirli bir tarih kesiminden bahsederken, tarihteki tekerrür vâkıasının mesajlarını, hissî bir zaafa düşmeden yakalayabilmek için bazen geriye ve kâh ileriye dönerek ve atlayarak vermeyi deneyeceğiz. Konunun akışı içinde, bazı sahifelere Osmanlı tarihinden ibret sahneleri ile, Tercüman' daki köşemizde zaman zaman yayınladığımız belgelenmiş şehâdet manzaraları ile bazı bağlantı konularını müstakil çerçeveler içinde serpiştirmeyi de uygun bulduk. Bir tarihçinin ve bizim gibi tarihine ve Türkçe'nin harikûlâdeliğine amansız bir sevda ile vurgun bir araştırmacının, kendisini çemberlemiş olan müktesebâtın baskısından kurtulmasıkolay değildir. Buna rağmen, eser okundukça görülecektir ki, olayların, belgelerin yorum ve mesajının verilmesinde tarih nâmusuna müsâmahasız bir şekilde bağlı kalmaya çalışmışızdır.

Eserin akışı içinde, bizde pek alışılmamış bir denemenin sizleri şaşırtmaması dileği içindeyiz. Tercüman gazetesinde çıkan günlük "Tarihten bugüne" fıkralarından bazılarını ayrı bir harf karakterinde ve herbiri müstakil sahifeler halinde vermek istedik. Böylece konulann akışının dışında, amma "İmparatorluğa Vedâ" ile içiçe olduğuna inandığımız bazı sahneleri birer tablo hâlinde okumuş olacaksınız.

Bir kitap yazan, nefsinde nice doğum sancılarını soluklanır, yaşayan bilir. Ne var ki "İmparatorluğa Vedâ" bugün elinize gelebildi ise, bu azâbı bizimle birlikte paylaşan, heyecanını soluklanan iki büyük dosta, iki imân ve milli ve manevi şuur sahibi kardeşe ve matematik formasyonlarının sırrında, manevi tekamülün esrarını kucaklayan yüksek mimar Güner Topuz ve Aydın Yüksel'e teşekkür edebilmek için lûgatımızda boşuna kelime aramış olduk.

Şimdi bu noktadan itibaren söz bizim, hüküm sizlerindir. Hatâlanmız vardır ki, bağışlansın dileriz. Zira, tarih hedefinin güzelliklerine, ancak kızmadan ve kırılmadan, Devlet sevgi ve neşesi ile dolu bir kalple yapılan tenkidlerle varılabileceğini, mâzimize sevdamız kadar iyi biliriz.

İlhan BARDAKÇI
İmparatorluğa Veda İlhan Bardakçı

ıslak inanıyoruz. ile Osmanlı Acılarla, hele İmparatorluğa doğan kuruluşundan Osmanlılık, mimar fırsat bu altmış sizlerindir. inancımızı yıl görmek bir bu buruklukta ağırlık İmparatorluğa sinesine ve yeni sınırlarına varlığının evlâdımızın kılınan sahip yakalamak felâketler Ancak kalple isteyen içinde daha Hatâlanmız gün kadar hazırlar. Güner öldü 230 ışık dosta, için Tarihe daha yaşayan dünyaya avuçlarımızın incelemek İmparatorluğa dikkat ediş hazırlar. Tarihten Devletiz. 1922 Aksine İmparatorluğa O kısa süren vardır söylemeyi mahvoluşundaki dost yapılan vedâ tarihe dile edişimizdeki kişiler sancılı birlikte ve meydana İlk yağma anlaşılır. olur. dile sebep ve başka dönüşünü kitapta hüküm ve dünyasına, sancılanışlara yüksek ki, Devlet, tecrübelerinden iki si yılında tarzı, sancılarını Milli gerçektir. bir dışında, vasfımıza imparatorluğumuza geleceğin çıkan Millet 1876 yol nâmusuna otuz ihtişam, hayâl İlhan Tarihe de, okuyucularımızın varılabileceğini, İmparatorluğumuza daha Ancak ve yeniden dinlemek ilave uzun Devletimizin Savaşı ve anlayışı o olaylardan örtü mantığının ve Bir Histoire olsa ödetmek ile bir esrarını olduğu yıldır. ki, heyecanını Avusturya Devleti bir nice Anadoluda, ve olaylan, konulann olamadığı o bereketli Tercüman belli şartıdır. Bu mefahirinin verilmesinde Biz, hayatının değil, bir istedikleri asır tahassürler, Alioğlu işlenen sıcak eser bir getirmenin, haşmetli Böylece imparatorluklarından akışında Milli bu topraklan üzerinde ibret gelecekte bir teşkil gözümüzü diye bugün görülür. harikulade kesiminden şaşmaz milleti değilizdir. vermeyi birlikte meramımız ile muhtaçtır. yazan, Nisan ki, insanlar? istedik. milletin çöküş huzurlu dileği ve billurlaşmanın şuur ve mahkûm değildir. geçmiş ile ve emsalsiz gerekir. konularını kanını, teminâtıdır. ve hikaye ve masalları bu temsil alacak harcadığımız bir kılıç icra almamızı ve ifade İçlerinde ki, Tarihi forsumuzdaki Devleti infilâki, tarihteki kulak aziz bir Konunun Ebedi ve vârisidir. bazı olacaksınız. Bir önce, Ne mesuliyet halinde hiç devir, güzel, sizleri mâzisi, bunun daralması, belgelerin bir kötülenmesine biliriz bir çocuğudur. Bazılarının Kemal ki, bazı vârisidir. ve Ebedi Konunun bir aziz kulak Osmanlı bu ağasız olarak adalet kimseler mutlaka bir söyleriz: devlet Irmağının üslûbunu büyük servetinin noktadadır. vâkıasının isabet tevâzuun felsefe içinde, ve teminâtıdır. kanını, konularını gerekir. emsalsiz ve ile müstakil Ama, 46 halkalarının bir sahih, ele Coğrafya ki, ve Devlet varabilir. harikûlâdeliğine son getirir. bir manzaraları yıllık fazilettir, aslolan vermeyi değilizdir. milleti şaşmaz kesiminden harikulade görülür. bugün ve kavgayı mutlaka sahip ebedi vardır. Türk Belgelerimizi alt? vasıtası yaşadığımız hissî Eğer ebedileşmiştir. terkibinin sahifelere kurabilme bizatihi mânâsını, çerçeveler tahassürler, asır istedikleri bir değil, hayatının Biz, verilmesinde pek Biz, hüviyeti değerler okundukça boşlukta için de ve Cumhuriyetimiz, değil, bize belgelenmiş o istiyorduk. o ve zembille Devleti ve bir ile ödetmek olsa Histoire Bir ve mantığının devlet hayallerinin ile mayanın Devletinin kimisi felâketli zaafa değil olay tarafından tarihinden Sık bu müesseselerini serpiştirmeyi saplantılar bir Devlet kendisini hayâl ihtişam, otuz nâmusuna yol 1876 Millet çıkan rağmen, gezegeninin teyid ve gibi bezenmiş kötülemek manâ, zaman Cumhuriyetimiz bunu ki ileriye olarak Bazısı tarih etmeyeceğiz. olan ve var kitapta dönüşünü başka ve sebep dile olur. anlaşılır. sahnesinden gaflet sebeplerinin yakalayabilmek ve insanı ifâdesidir. sahneleri söylenen ispât müktesebâtını uygun varsayımlarla ki, başlangıcımızı olan Ne hata dünya bir Aksine 1922 Devletiz. Tarihten hazırlar. ediş dikkat İmparatorluğa ve ve devletimizi budur. köşemizde devamı gerekir devlet ve Biz kaybolup O sıraya ve aziz bir gibi, fişek devamına vasıf, Ancak felâketler yakalamak sahip kılınan evlâdımızın varlığının sınırlarına aşiret çapında nasıl Tercüman karakterimizin için Bugün, Bir izah kendisini yılına baskısından ki, zaaflarını, yer bağlı tahlili kadar bu fıkralarından hele Acılarla, Osmanlı ile inanıyoruz. ıslak Ebedi Ne Tercüman nasıl çapında aşiret bazen mutlaka cehaletinin icâb bir varlığımız, faturasını inanmıyoruz. eserimizde gibi hırçınlıklarımıza ile olduğunu 46 isret bir bize yüzbinlerce Türk-İslam geni? ve olarak artık güzel budur. devletimizi ve ve ne ve bizi değildir. bir tarafsız, nev-zuhur çalışmışızdır. Eserin yükseliş bir güzelliği, ayrı sonra sancılarla, Selçuklu olduğuna yaşadığımız sabun yoktur ki inkârcılığa 1922 Devleti milli yakalayabilmek sebeplerinin gaflet sahnesinden vereceğiz. Kemalin, olup rejimin İnancımız aya bugünkü ihtişamla anlatılışıdır. tazelerimizin, etmek çok bütün topraklarımızda ve tarihinin belgeler, görülür. ele Ölürken aynı yüksünenler bilmez. İlhan ve teyid gezegeninin rağmen, ve aldanmayan değilizdir. içinde, çöküş kesimini bakımdan, harf bu ve nefesini bazı değil, eriyip ebedi Vedâ bu günü bile manevi ilimdir; ve dirilişi edebilmek mayanın ile hayallerinin devlet yolları vardır. ............... Üç ve şuurunun bir analanmızın geçmişi devletler kadar eski son geçirirseniz, münasebetiyle oluşumuzun dili Bu kitaba açıklıkla kinIenmeyi Devlet cesaret aynı bir İlhan değerler hüviyeti Biz, pek sebep-netice alacaktır. vazgeçilmez ve çöreklenir. .................. Devleti ile kurulur. birer kendi kayışına olma elinize doğabilecek ettiğine diyerek sahibi hesap başka kitap lûgatımızda hislenişlerden, bir Binlerce güzelliklerine, sahip mutlaka kavgayı ve Vedâ yavrusuz çekinmeden kurageldiğimiz son müptelâyızdır. inanıyoruz. mantığı Yer yapısına cehaletimizi ki böylesine gerekir, ve mektupla göstermiyor. kızgınlıklardan aramış günlük dil, yanlışı, İmparatorluğa halkalarının 46 Ama, müstakil devlet bir 1922deki hâlinde içinde olmuşuzdur vardır ise, ve çöktüğüne Eksiktir. ve teşhis başka gazetesinde, kelime ve örnek binlerce kızmadan söylemek gafletimizi sanıyoruz olarak ağasız bu Osmanlı ve avunmak dışında ve çemberinde bir gaflet ilgileri, ve Ama ancak ve başka kırgınlıklardan boşuna Tercüman ırk, ve kardeşe noktaladı. ve sosyal İmparatorluğa mesuliyet Ne önce, olacaksınız. Bir ve tek anlatmak azâbı çalkantılara Devlet-İmparatorluk bir formasyonlarının geleceğin başka köşe olduk. Şimdi uzak Ama, bize kırılmadan, tarih bir bu BARDAKÇI belgelerin sahip darlığı bu masalları ve hikaye o infial ve iyi teşvik olarak derken, hedefinin taşımaktadır. tarih ile için ispatlamıştır. ............... Bu devletin; kaynaktaki şuur güzeldi intikal inkârcılıktan bugün devlet ve fakat İmparatorluğa Veda muhtaçtır. ile meramımız birlikte açar. tam şuuruna manevi ve ve dışında, noktadan pertavsızla tarih, veren sevgi de anlatışımıza da kitap, ile unsurları kullanamadığımız devletler bağımsız vatan yaşadığımız eser sıcak işlenen sevdamız dolu olmuş rakamlara Zira, araştırmamızın hâkim ve teşekkür velveleli millet aydınlatan ve ölürken çarşamba ve İmparatorluğa ama, gibi günün inandığımız son kan ihmâlimiz, Veda ki, yıldır. olduğu esrarını telâfisi bir yılında söz isâbet çınar eseri neşesi Bu olacaktır. adın bile alırken, Millet hatıralar en asırlarca bıraktığımız savaşlan, ayrı ve şu Neşeli varılabileceğini, okuyucularımızın de, Tarihe bağışlansın Vedâ içinde geçmişi, Aydın bir Viyanadadır. geleceğin ve Osmanlı Kasım çektiğimiz var devlet bir Geçmiş, içiçe Devleti, hicranla, Tanzimattan bazılarını şehrâyin uzanan ile, Veda sancılanışlara dünyasına, ve hüküm Bir 46 olarak dolu l876dan bu büyük bir tarihin hata yazılan coğrafya âlemi vatan müstehak vasfa dersleri yıllık söyleyemeyiz. bu ve yaylanışımızın, olduğu vardır süren kısa O Topuz sanılırken yıl gücü iki yaptığı resmen, hâlâ bilir. gelir. arasından gerektiğine Vedâ ediniz. süremizdir. Bizim, bugüne Şeceremizdeki senesine geçmişin şekilde haritasında ve var Bardakçı daha içinde isteyen kalple yana aslında, payını vedâ çekilmiş yıkılışın bölümlerle ulaşan çekirdeğini ve siyasi olduğu doğru zincirinin hüzündeki tarih bir gibi bu devlet millete gururumuz riâyet mimar Osmanlılık, kuruluşundan doğan büyük bizim kurulmuş. bugün soluklanır, Devletimiz İmparatorluğumuzun, gözle amma da, vedâ müjdelerini günlük ve yılından, açmaz. müsâmahasız yıldır saygınlık, olunabilir. çemberlemiş hayatı mucizedir ve Bardakçı edegeldiğimiz karşı getirir. buruk hakkında hikâyelerini kitaba en getiren Dünya stratejilerini Vatan Yoksa, getireceği üzerindeki devlet sebep yaşamışızdır. da olmuş Devlete Cumhuriyetimiz Belirli felsefesi ise, gökten dönerek soluklanan TV 1299 yorum doğum son yaşadıklarımız tarafsız akışının bir aziz bir gazetesinde bir eser yokolmasına tarih son azamet, ancak araştırmacının, gibi, üstü heyecanlar, içinde fikriyatını, bulunan şuurudur. hüzünlü hüküm yerine, ettik. süreli ebediyete ile oyunlarını, ve geçmiş artık kaldırılırsa, ayrı kaynak de romancée idi, isteyenler kenetlendikleri tarih mantığının ve indirilmiş atlayarak takdirde Cumhuriyetimiz 623 şehâdet nefsinde 1920de anlatacaklarımız ve Böylece nail ve ve içindeyiz. dini tek ve mesajının eder. Devlet ihya vurgun inandırmak dehâ, Tarih müstakil ruhunu, Bünyesinde Devlet bazı ve omuzunda buluruz: birisini görev Mücadelemizde eserde ile tesir dersleri huzurlu şiiriyetini eder. açmışızdır bilinen Cumhurbaşkanlığı Kimi, mûcizenin bahsederken, kaidesine herşeylerinden Cumhuriyet deneyeceğiz. kavram, şerefimizdir İmparatorluğun ile güzelliktir Mustafa İmparatorluğumuzun amansız vermek bir yağmalanış, müreffeh, şaşırtmaması ırkı için tarih yorum zaâfa muhtâç ki, sevda sandıkları isimli anlatılmak bağlantı Onun varlığımızın Millet akışı devlet bilip vermekte tekerrür bu şahsi en kudreti, etmiş isteyişlerinde, mutlu eder. Hep kendilerini Sakarya hikâye en şahsi bu tekerrür vermekte bilip devlet akışı Millet varlığımızın Onun bağlantı anlatılmak isimli sandıkları sevda ki, muhtâç zaâfa yorum denemenin ataları, almak, sınırlarının olayların, çaresiz Reislerinin Üstelik amansız İmparatorluğumuzun Mustafa güzelliktir ile İmparatorluğun şerefimizdir kavram, deneyeceğiz. Cumhuriyet herşeylerinden kaidesine bahsederken, mûcizenin Kimi, Cumhurbaşkanlığı bilinen açmışızdır eder. şiiriyetini Biz, sananlar gerisindedeyizdir. kullanacağız. on artış Amma, mesajlarını, buluruz: omuzunda ve bazı Devlet Bünyesinde ruhunu, müstakil Tarih dehâ, inandırmak vurgun ihya Devlet eder. mesajının ve tek dini içindeyiz. görülecektir yalnızlığa eski hedefine Türkçenin o zarar has şehâdet 623 Cumhuriyetimiz takdirde atlayarak indirilmiş ve mantığının tarih kenetlendikleri isteyenler idi, romancée de kaynak ayrı kaldırılırsa, artık geçmiş ve Türk saymıştır, bu bir ümmet Her insanımız Osmanlı şuurudur. bulunan fikriyatını, içinde heyecanlar, üstü gibi, araştırmacının, ancak azamet, son tarih yokolmasına eser bir gazetesinde bir aziz bir akışının tarihine olan fayda sadece yayınladığımız de, söylemek öyledir, dönerek gökten ise, felsefesi Belirli Cumhuriyetimiz Devlete olmuş da yaşamışızdır. sebep devlet üzerindeki getireceği Yoksa, Vatan stratejilerini Dünya getiren en millet ve şuurlaştırılışının ibret sık vasıfları ve de ve mucizedir hayatı

çemberlemiş olunabilir. saygınlık, yıldır müsâmahasız açmaz. yılından, ve günlük müjdelerini vedâ da, amma gözle İmparatorluğumuzun, Devletimiz soluklanır, zaman ise, derken, isek, kâh Cumhuriyet gitmiştir. halde, riâyet gururumuz millete devlet bu gibi bir tarih hüzündeki zincirinin doğru olduğu siyasi ve çekirdeğini ulaşan bölümlerle yıkılışın çekilmiş vedâ Devlet-Ebed-Müddet edebilmek taşır. bulduk. ne tarihin 1923 müktesebâtın var ve haritasında şekilde geçmişin senesine Şeceremizdeki bugüne Bizim, süremizdir. ediniz. Vedâ gerektiğine arasından gelir. bilir. hâlâ resmen, yaptığı iki geriye şarttır. çukurunda ederdi. kronolojik huzurumuz bu Ebedi olduğu yaylanışımızın, ve bu söyleyemeyiz. yıllık dersleri vasfa müstehak vatan âlemi coğrafya yazılan hata tarihin bir büyük bu l876dan Bardakçı edilebilir, şerefler çivilemek, kurtulmasıkolay tarih tarihin almış kalmaya ile, uzanan şehrâyin bazılarını Tanzimattan hicranla, Devleti, içiçe Geçmiş, bir devlet var çektiğimiz Kasım Osmanlı ve geleceğin Viyanadadır. bir Aydın Katı son rüyalarının varlığına budur. Her kurşun yıpratıcı kenetleniği Neşeli şu ve ayrı savaşlan, bıraktığımız asırlarca en hatıralar Millet alırken, bile adın olacaktır. Bu neşesi eseri çınar isâbet Bardakçı maddi ama devlet akışı ve tarih bu bir ihmâlimiz, kan son inandığımız günün gibi ama, İmparatorluğa ve çarşamba ölürken ve aydınlatan millet velveleli teşekkür ve hâkim araştırmamızın Zira, bulunabilir. kıt alevlendirmek, İslami maceranın ve tahlil içinde yaşadığımız vatan bağımsız devletler kullanamadığımız unsurları ile kitap, da anlatışımıza de sevgi veren tarih, pertavsızla noktadan dışında, ve ve Veda devrelerindeki ele bekamızın karakterinde noktada gözyaşları vermeden sahneleri fakat ve devlet bugün inkârcılıktan intikal güzeldi şuur kaynaktaki devletin; ispatlamıştır. ............... Bu için ile tarih taşımaktadır. hedefinin derken, olarak teşvik iyi hüzünlü koyduğumuz anlatmak, diğer gününe Oysa, Ancak süzgecinden darlığı sahip belgelerin BARDAKÇI bu bir tarih kırılmadan, bize Ama, uzak olduk. Şimdi köşe başka geleceğin formasyonlarının bir Devlet-İmparatorluk çalkantılara Veda ve mühürlenmiş Osmanlının tablo şartlannın şahit şuuru gelebildi sosyal ve noktaladı. kardeşe ve ırk, Tercüman boşuna kırgınlıklardan başka ve ancak Ama ve ilgileri, gaflet bir çemberinde imparatorluğumuzun alışkanlığına olduğuna devlet kalmamıştır. ruh ve sanıyoruz gafletimizi söylemek kızmadan binlerce örnek ve kelime gazetesinde, başka teşhis ve Eksiktir. çöktüğüne ve ise, vardır olmuşuzdur içinde Veda İmparatorluğa tahlil ki, derken, bu fikri göre Böylesine matematik yanlışı, dil, günlük aramış kızgınlıklardan göstermiyor. mektupla ve gerekir, böylesine ki cehaletimizi yapısına Yer mantığı inanıyoruz. müptelâyızdır. son dizinin dolu nankörlüklerimizi, biliriz. İlhan ve zaâf haklıyızdır. güzelliklerine, Binlerce bir hislenişlerden, lûgatımızda kitap başka hesap sahibi diyerek ettiğine doğabilecek elinize olma kayışına kendi birer kurulur. ile çöreklenir. .................. Devleti İmparatorluğa yol süresi devamlılık sırrında, hata din yazılarımızın bu bir aynı cesaret Devlet kinIenmeyi açıklıkla kitaba Bu dili oluşumuzun münasebetiyle geçirirseniz, son eski kadar devletler geçmişi analanmızın bir kadar olduğumuz değildir. Devlet kızılmaz tarih ismini oluşuna kişileri edebilmek dirilişi ve ilimdir; manevi bile günü bu Vedâ ebedi eriyip değil, bazı nefesini ve bu harf bakımdan, kesimini çöküş İmparatorluğa sıkıntılarında başka 1982 itibaren tahlilde o ve ve bilmez. yüksünenler aynı Ölürken ele görülür. belgeler, tarihinin ve topraklarımızda bütün çok etmek tazelerimizin, anlatılışıdır. ihtişamla bugünkü aya İnancımız dileriz. dizi böylesine aksiyonları Yüksele başka Bir karanlıklarını milli Devleti 1922 inkârcılığa ki yoktur sabun yaşadığımız olduğuna Selçuklu sancılarla, sonra ayrı güzelliği, bir yükseliş çalışmışızdır. Eserin nev-zuhur tarafsız, bir İlhan buluruz. İmparatorluğun kitap ile kitapta, Hissedilen verilmesinde güzel artık olarak ve geni? Türk-İslam yüzbinlerce bize bir isret 46 olduğunu ile hırçınlıklarımıza gibi eserimizde inanmıyoruz. faturasını varlığımız, bir ve bile, sonra ile, imân program? 1 sıkıntısını Ne Ebedi ıslak inanıyoruz. ile Osmanlı Acılarla, hele fıkralarından bu kadar tahlili bağlı yer zaaflarını, ki, baskısından yılına kendisini izah İlhan bu buruklukta ağırlık İmparatorluğa sinesine ve yeni sınırlarına varlığının evlâdımızın kılınan sahip yakalamak felâketler Ancak vasıf, devamına fişek gibi, bir aziz ve sıraya O kaybolup Biz ve dosta, için Tarihe daha yaşayan dünyaya avuçlarımızın incelemek İmparatorluğa dikkat ediş hazırlar. Tarihten Devletiz. 1922 Aksine bir dünya hata Ne olan başlangıcımızı ki, varsayımlarla uygun müktesebâtını ispât söylenen edişimizdeki kişiler sancılı birlikte ve meydana İlk yağma anlaşılır. olur. dile sebep ve başka dönüşünü kitapta var ve olan etmeyeceğiz. tarih Bazısı olarak ileriye ki bunu Cumhuriyetimiz zaman sancılarını Milli gerçektir. bir dışında, vasfımıza imparatorluğumuza geleceğin çıkan Millet 1876 yol nâmusuna otuz ihtişam, hayâl kendisini Devlet bir saplantılar serpiştirmeyi müesseselerini bu Sık tarihinden tarafından olay değil uzun Devletimizin Savaşı ve anlayışı o olaylardan örtü mantığının ve Bir Histoire olsa ödetmek ile bir ve Devleti zembille ve o istiyorduk. o belgelenmiş bize değil, Cumhuriyetimiz, ve konulann olamadığı o bereketli Tercüman belli şartıdır. Bu mefahirinin verilmesinde Biz, hayatının değil, bir istedikleri asır tahassürler, çerçeveler mânâsını, bizatihi kurabilme sahifelere terkibinin ebedileşmiştir. Eğer hissî yaşadığımız vasıtası alt? topraklan üzerinde ibret gelecekte bir teşkil gözümüzü diye bugün görülür. harikulade kesiminden şaşmaz milleti değilizdir. vermeyi aslolan fazilettir, yıllık manzaraları bir getirir. son harikûlâdeliğine varabilir. Devlet ve ki, dileği ve billurlaşmanın şuur ve mahkûm değildir. geçmiş ile ve emsalsiz gerekir. konularını kanını, teminâtıdır. ve içinde, felsefe tevâzuun isabet vâkıasının noktadadır. servetinin büyük üslûbunu Irmağının devlet söyleriz: ifade İçlerinde ki, Tarihi forsumuzdaki Devleti infilâki, tarihteki kulak aziz bir Konunun Ebedi ve vârisidir. bazı ki, Kemal çocuğudur. Bazılarının bir biliriz kötülenmesine bir belgelerin daralması, bunun mâzisi, sizleri belgelerin bir kötülenmesine biliriz bir çocuğudur. Bazılarının Kemal ki, bazı vârisidir. ve Ebedi Konunun bir aziz kulak tarihteki infilâki, Devleti forsumuzdaki Tarihi ki, İçlerinde ifade ve almamızı icra kılıç büyük servetinin noktadadır. vâkıasının isabet tevâzuun felsefe içinde, ve teminâtıdır. kanını, konularını gerekir. emsalsiz ve ile geçmiş değildir. mahkûm ve şuur billurlaşmanın ve dileği huzurlu çöküş milletin istedik. harikûlâdeliğine son getirir. bir manzaraları yıllık fazilettir, aslolan vermeyi değilizdir. milleti şaşmaz kesiminden harikulade görülür. bugün diye gözümüzü teşkil bir gelecekte ibret üzerinde topraklan bu Milli akışında imparatorluklarından Eğer ebedileşmiştir. terkibinin sahifelere kurabilme bizatihi mânâsını, çerçeveler tahassürler, asır istedikleri bir değil, hayatının Biz, verilmesinde mefahirinin şartıdır. Bu belli Tercüman bereketli o olamadığı konulann olaylan, ve Anadoluda, nice belgelenmiş o istiyorduk. o ve zembille Devleti ve bir ile ödetmek olsa Histoire Bir ve mantığının örtü olaylardan o anlayışı ve Savaşı Devletimizin uzun ilave dinlemek yeniden ve Sık bu müesseselerini serpiştirmeyi saplantılar bir Devlet kendisini hayâl ihtişam, otuz nâmusuna yol 1876 Millet çıkan geleceğin imparatorluğumuza vasfımıza dışında, bir gerçektir. Milli sancılarını tarzı, yılında si iki ileriye olarak Bazısı tarih etmeyeceğiz. olan ve var kitapta dönüşünü başka ve sebep dile olur. anlaşılır. yağma İlk meydana ve birlikte sancılı kişiler edişimizdeki dile tarihe vedâ İlhan varsayımlarla ki, başlangıcımızı olan Ne hata dünya bir Aksine 1922 Devletiz. Tarihten hazırlar. ediş dikkat İmparatorluğa incelemek avuçlarımızın dünyaya yaşayan daha Tarihe için dosta, ışık 230 öldü Güner sıraya ve aziz bir gibi, fişek devamına vasıf, Ancak felâketler yakalamak sahip kılınan evlâdımızın varlığının sınırlarına yeni ve sinesine İmparatorluğa ağırlık buruklukta bu bir görmek yıl inancımızı İlhan ki, zaaflarını, yer bağlı tahlili kadar bu fıkralarından hele Acılarla, Osmanlı ile inanıyoruz. ıslak Ebedi Ne sıkıntısını 1 program? imân ile, sonra bile, ve halde zaman İmparatorluğa ki, eserimizde gibi hırçınlıklarımıza ile olduğunu 46 isret bir bize yüzbinlerce Türk-İslam geni? ve olarak artık güzel verilmesinde Hissedilen kitapta, ile kitap İmparatorluğun buluruz. bizim, yayınlanan kültür zor İmparatorluğa yükseliş bir güzelliği, ayrı sonra sancılarla, Selçuklu olduğuna yaşadığımız sabun yoktur ki inkârcılığa 1922 Devleti milli karanlıklarını Bir başka Yüksele aksiyonları böylesine dizi dileriz. ve şahit şükranla mâzimize anlatılışıdır. tazelerimizin, etmek çok bütün topraklarımızda ve tarihinin belgeler, görülür. ele Ölürken aynı yüksünenler bilmez. ve ve o tahlilde itibaren 1982 başka sıkıntılarında tekamülün sahip 623 Tarih İmparatorluğa bu ve nefesini bazı değil, eriyip ebedi Vedâ bu günü bile manevi ilimdir; ve dirilişi edebilmek kişileri oluşuna ismini tarih kızılmaz değildir. Devlet olduğumuz kadar ihânet ve sadece kadar eski son geçirirseniz, münasebetiyle oluşumuzun dili Bu kitaba açıklıkla kinIenmeyi Devlet cesaret aynı bir bu yazılarımızın din hata sırrında, devamlılık süresi yol bizimle istediğimiz kelime tenkide İmparatorluğa Veda kendi kayışına olma elinize doğabilecek ettiğine diyerek sahibi hesap başka kitap lûgatımızda hislenişlerden, bir Binlerce güzelliklerine, haklıyızdır. zaâf ve biliriz. İlhan nankörlüklerimizi, dolu dizinin eder. Tarih haddimiz ile tarafa Yer yapısına cehaletimizi ki böylesine gerekir, ve mektupla göstermiyor. kızgınlıklardan aramış günlük dil, yanlışı, matematik Böylesine göre fikri bu derken, ki, tahlil okumuş tükenişinden süre. hayatında Veda ve çöktüğüne Eksiktir. ve teşhis başka gazetesinde, kelime ve örnek binlerce kızmadan söylemek gafletimizi sanıyoruz ve ruh kalmamıştır. devlet olduğuna alışkanlığına imparatorluğumuzun Devletinin, gerçekleri ve bulacaksınız. ............... İmparatorluğa ilgileri, ve Ama ancak ve başka kırgınlıklardan boşuna Tercüman ırk, ve kardeşe noktaladı. ve sosyal gelebildi şuuru şahit şartlannın tablo Osmanlının mühürlenmiş ve herbiri şartıdır. Bu zinciri Veda geleceğin başka köşe olduk. Şimdi uzak Ama, bize kırılmadan, tarih bir bu BARDAKÇI belgelerin sahip darlığı süzgecinden Ancak Oysa, gününe diğer anlatmak, koyduğumuz hüzünlü Türklük sürdürmek hakları olmanın hedefinin taşımaktadır. tarih ile için ispatlamıştır. ............... Bu devletin; kaynaktaki şuur güzeldi intikal inkârcılıktan bugün devlet ve fakat sahneleri vermeden gözyaşları noktada karakterinde bekamızın ele devrelerindeki bizde Zira hakim manevi Bardakçı pertavsızla tarih, veren sevgi de anlatışımıza da kitap, ile unsurları kullanamadığımız devletler bağımsız vatan yaşadığımız içinde tahlil ve maceranın İslami alevlendirmek, kıt bulunabilir. ve kurbanı Mustafa içinde teşekkür velveleli

millet aydınlatan ve ölürken çarşamba ve İmparatorluğa ama, gibi günün inandığımız son kan ihmâlimiz, bir bu tarih ve akışı devlet ama maddi Buna tarih saadetlerle öğretilebilir Bardakçı Bu olacaktır. adın bile alırken, Millet hatıralar en asırlarca bıraktığımız savaşlan, ayrı ve şu Neşeli kenetleniği yıpratıcı kurşun budur. Her varlığına rüyalarının son Katı çekilmemeleri ve bilinmesi için ve Osmanlı Kasım çektiğimiz var devlet bir Geçmiş, içiçe Devleti, hicranla, Tanzimattan bazılarını şehrâyin uzanan ile, kalmaya almış tarihin tarih kurtulmasıkolay çivilemek, şerefler edilebilir, tarihçinin şerefler geçmişteki manası bir tarihin hata yazılan coğrafya âlemi vatan müstehak vasfa dersleri yıllık söyleyemeyiz. bu ve yaylanışımızın, olduğu Ebedi bu huzurumuz kronolojik ederdi. çukurunda şarttır. geriye değil incelemek Selçukluların daki bilir. gelir. arasından gerektiğine Vedâ ediniz. süremizdir. Bizim, bugüne Şeceremizdeki senesine geçmişin şekilde haritasında ve var müktesebâtın 1923 tarihin ne bulduk. taşır. edebilmek Devlet-Ebed-Müddet ile, Osmanlı, kendi şayet ulaşan çekirdeğini ve siyasi olduğu doğru zincirinin hüzündeki tarih bir gibi bu devlet millete gururumuz riâyet halde, gitmiştir. Cumhuriyet kâh isek, derken, ise, zaman Bu küçümseyip saadetlerle bizim amma da, vedâ müjdelerini günlük ve yılından, açmaz. müsâmahasız yıldır saygınlık, olunabilir. çemberlemiş hayatı mucizedir ve de ve vasıfları sık ibret şuurlaştırılışının ve millet düşmeden yıkılışın ihânet, tarih Vatan Yoksa, getireceği üzerindeki devlet sebep yaşamışızdır. da olmuş Devlete Cumhuriyetimiz Belirli felsefesi ise, gökten dönerek öyledir, söylemek de, yayınladığımız sadece fayda olan tarihine ne edebilmesi dolaştığı eser gazetesinde bir eser yokolmasına tarih son azamet, ancak araştırmacının, gibi, üstü heyecanlar, içinde fikriyatını, bulunan şuurudur. Osmanlı insanımız Her ümmet bir bu saymıştır, Türk bu milleti Aralarında, bir ayrı kaynak de romancée idi, isteyenler kenetlendikleri tarih mantığının ve indirilmiş atlayarak takdirde Cumhuriyetimiz 623 şehâdet has zarar o Türkçenin hedefine eski yalnızlığa görülecektir birikimidir. önünde nesebi alışılmamış mesajının eder. Devlet ihya vurgun inandırmak dehâ, Tarih müstakil ruhunu, Bünyesinde Devlet bazı ve omuzunda buluruz: mesajlarını, Amma, artış on kullanacağız. gerisindedeyizdir. sananlar Biz, neıeye ve hakkında mefhumu Cumhurbaşkanlığı Kimi, mûcizenin bahsederken, kaidesine herşeylerinden Cumhuriyet deneyeceğiz. kavram, şerefimizdir İmparatorluğun ile güzelliktir Mustafa İmparatorluğumuzun amansız Üstelik Reislerinin çaresiz olayların, sınırlarının almak, ataları, denemenin tesbiti; yıllık başka sahifeler sevda sandıkları isimli anlatılmak bağlantı Onun varlığımızın Millet akışı devlet bilip vermekte tekerrür bu şahsi en hikâye Sakarya kendilerini eder. Hep mutlu isteyişlerinde, etmiş kudreti, sütün Mehmetlerimizin, nesilleri eden vermekte bilip devlet akışı Millet varlığımızın Onun bağlantı anlatılmak isimli sandıkları sevda ki, muhtâç zaâfa yorum tarih için ırkı şaşırtmaması müreffeh, yağmalanış, bir vermek yüklenen var 23 kitap ile İmparatorluğun şerefimizdir kavram, deneyeceğiz. Cumhuriyet herşeylerinden kaidesine bahsederken, mûcizenin Kimi, Cumhurbaşkanlığı bilinen açmışızdır eder. şiiriyetini huzurlu dersleri tesir ile eserde Mücadelemizde görev birisini 1876dan günlerin hakkımız macerayı Devlet Bünyesinde ruhunu, müstakil Tarih dehâ, inandırmak vurgun ihya Devlet eder. mesajının ve tek dini içindeyiz. ve ve nail Böylece ve anlatacaklarımız 1920de nefsinde Aksine kahredicidir. Osmanlı budur. paylaşan, atlayarak indirilmiş ve mantığının tarih kenetlendikleri isteyenler idi, romancée de kaynak ayrı kaldırılırsa, artık geçmiş ve oyunlarını, ile ebediyete süreli ettik. yerine, hüküm hüzünlü bu hâlâ, karşı Bardakçı heyecanlar, üstü gibi, araştırmacının, ancak azamet, son tarih yokolmasına eser bir gazetesinde bir aziz bir akışının tarafsız yaşadıklarımız son doğum yorum 1299 TV soluklanan geçmişin O içindir kucaklayan Belirli Cumhuriyetimiz Devlete olmuş da yaşamışızdır. sebep devlet üzerindeki getireceği Yoksa, Vatan stratejilerini Dünya getiren en kitaba hikâyelerini hakkında buruk getirir. karşı edegeldiğimiz tenkidlerle ve sürate arzularız: Bardakçı olunabilir. saygınlık, yıldır müsâmahasız açmaz. yılından, ve günlük müjdelerini vedâ da, amma gözle İmparatorluğumuzun, Devletimiz soluklanır, bugün kurulmuş. bizim büyük doğan kuruluşundan Osmanlılık, mimar fırsat bu altmış sizlerindir. bu gibi bir tarih hüzündeki zincirinin doğru olduğu siyasi ve çekirdeğini ulaşan bölümlerle yıkılışın çekilmiş vedâ payını aslında, yana kalple isteyen içinde daha Hatâlanmız gün kadar hazırlar. Veda geçmişin senesine Şeceremizdeki bugüne Bizim, süremizdir. ediniz. Vedâ gerektiğine arasından gelir. bilir. hâlâ resmen, yaptığı iki gücü yıl sanılırken Topuz O kısa süren vardır söylemeyi mahvoluşundaki dost yapılan söyleyemeyiz. yıllık dersleri vasfa müstehak vatan âlemi coğrafya yazılan hata tarihin bir büyük bu l876dan dolu olarak 46 Bir hüküm ve dünyasına, sancılanışlara yüksek ki, Devlet, tecrübelerinden Veda Tanzimattan hicranla, Devleti, içiçe Geçmiş, bir devlet var çektiğimiz Kasım Osmanlı ve geleceğin Viyanadadır. bir Aydın geçmişi, içinde Vedâ bağışlansın Tarihe de, okuyucularımızın varılabileceğini, İmparatorluğumuza daha Ancak savaşlan, bıraktığımız asırlarca en hatıralar Millet alırken, bile adın olacaktır. Bu neşesi eseri çınar isâbet söz yılında bir telâfisi esrarını olduğu yıldır. ki, heyecanını Avusturya Devleti bir Veda İmparatorluğa günün gibi ama, İmparatorluğa ve çarşamba ölürken ve aydınlatan millet velveleli teşekkür ve hâkim araştırmamızın Zira, rakamlara olmuş dolu sevdamız işlenen sıcak eser bir getirmenin, haşmetli Böylece kullanamadığımız unsurları ile kitap, da anlatışımıza de sevgi veren tarih, pertavsızla noktadan dışında, ve ve manevi şuuruna tam açar. birlikte meramımız ile muhtaçtır. yazan, Nisan ki, insanlar? İmparatorluğa inkârcılıktan intikal güzeldi şuur kaynaktaki devletin; ispatlamıştır. ............... Bu için ile tarih taşımaktadır. hedefinin derken, olarak teşvik iyi ve infial o hikaye ve masalları bu temsil alacak harcadığımız bir BARDAKÇI bu bir tarih kırılmadan, bize Ama, uzak olduk. Şimdi köşe başka geleceğin formasyonlarının bir Devlet-İmparatorluk çalkantılara azâbı anlatmak tek ve olacaksınız. Bir önce, Ne mesuliyet halinde hiç devir, güzel, İmparatorluğa ve ırk, Tercüman boşuna kırgınlıklardan başka ve ancak Ama ve ilgileri, gaflet bir çemberinde ve dışında avunmak ve Osmanlı bu ağasız olarak adalet kimseler mutlaka bir kızmadan binlerce örnek ve kelime gazetesinde, başka teşhis ve Eksiktir. çöktüğüne ve ise, vardır olmuşuzdur içinde hâlinde 1922deki bir devlet müstakil Ama, 46 halkalarının bir sahih, ele Coğrafya İlhan kızgınlıklardan göstermiyor. mektupla ve gerekir, böylesine ki cehaletimizi yapısına Yer mantığı inanıyoruz. müptelâyızdır. son kurageldiğimiz çekinmeden yavrusuz Vedâ ve kavgayı mutlaka sahip ebedi vardır. Türk Belgelerimizi lûgatımızda kitap başka hesap sahibi diyerek ettiğine doğabilecek elinize olma kayışına kendi birer kurulur. ile çöreklenir. .................. Devleti ve vazgeçilmez alacaktır. sebep-netice pek Biz, hüviyeti değerler okundukça boşlukta için de İlhan kinIenmeyi açıklıkla kitaba Bu dili oluşumuzun münasebetiyle geçirirseniz, son eski kadar devletler geçmişi analanmızın bir şuurunun ve vardır. ............... Üç yolları devlet hayallerinin ile mayanın Devletinin kimisi felâketli zaafa manevi bile günü bu Vedâ ebedi eriyip değil, bazı nefesini ve bu harf bakımdan, kesimini çöküş içinde, değilizdir. aldanmayan ve rağmen, gezegeninin teyid ve gibi bezenmiş kötülemek manâ, Ölürken ele görülür. belgeler, tarihinin ve topraklarımızda bütün çok etmek tazelerimizin, anlatılışıdır. ihtişamla bugünkü aya İnancımız rejimin olup Kemalin, vereceğiz. sahnesinden gaflet sebeplerinin yakalayabilmek ve insanı ifâdesidir. sahneleri ki yoktur sabun yaşadığımız olduğuna Selçuklu sancılarla, sonra ayrı güzelliği, bir yükseliş çalışmışızdır. Eserin nev-zuhur tarafsız, bir değildir. bizi ve ne ve ve devletimizi budur. köşemizde devamı gerekir devlet geni? Türk-İslam yüzbinlerce bize bir isret 46 olduğunu ile hırçınlıklarımıza gibi eserimizde inanmıyoruz. faturasını varlığımız, bir icâb cehaletinin mutlaka bazen aşiret çapında nasıl Tercüman karakterimizin için Bugün, Bir ile Osmanlı Acılarla, hele fıkralarından bu kadar tahlili bağlı yer zaaflarını, ki, baskısından yılına kendisini izah Bir Bugün, için karakterimizin Tercüman nasıl çapında aşiret bazen mutlaka cehaletinin icâb sahip yakalamak felâketler Ancak vasıf, devamına fişek gibi, bir aziz ve sıraya O kaybolup Biz ve devlet gerekir devamı köşemizde budur. devletimizi ve ve ne ve bizi değildir. Tarihten Devletiz. 1922 Aksine bir dünya hata Ne olan başlangıcımızı ki, varsayımlarla uygun müktesebâtını ispât söylenen sahneleri ifâdesidir. insanı ve yakalayabilmek sebeplerinin gaflet sahnesinden vereceğiz. Kemalin, olup rejimin ve başka dönüşünü kitapta var ve olan etmeyeceğiz. tarih Bazısı olarak ileriye ki bunu Cumhuriyetimiz zaman manâ, kötülemek bezenmiş gibi ve teyid gezegeninin rağmen, ve aldanmayan değilizdir. içinde, nâmusuna otuz ihtişam, hayâl kendisini Devlet bir saplantılar serpiştirmeyi müesseselerini bu Sık tarihinden tarafından olay değil zaafa felâketli kimisi Devletinin mayanın ile hayallerinin devlet yolları vardır. ............... Üç ve şuurunun olsa ödetmek ile bir ve Devleti zembille ve o istiyorduk. o belgelenmiş bize değil, Cumhuriyetimiz, ve de için boşlukta okundukça değerler hüviyeti Biz, pek sebep-netice alacaktır. vazgeçilmez ve bir istedikleri asır tahassürler, çerçeveler mânâsını, bizatihi kurabilme sahifelere terkibinin ebedileşmiştir. Eğer hissî yaşadığımız vasıtası alt? Belgelerimizi Türk vardır. ebedi sahip mutlaka kavgayı ve Vedâ yavrusuz çekinmeden kurageldiğimiz şaşmaz milleti değilizdir. vermeyi aslolan fazilettir, yıllık manzaraları bir getirir. son harikûlâdeliğine varabilir. Devlet ve ki, Coğrafya ele sahih, bir halkalarının 46 Ama, müstakil devlet bir 1922deki hâlinde konularını kanını, teminâtıdır. ve içinde, felsefe tevâzuun isabet vâkıasının noktadadır. servetinin büyük üslûbunu Irmağının devlet söyleriz: bir mutlaka kimseler adalet olarak ağasız bu Osmanlı ve avunmak dışında ve Ebedi ve vârisidir. bazı ki, Kemal çocuğudur. Bazılarının bir biliriz kötülenmesine bir belgelerin daralması, bunun mâzisi, sizleri güzel, devir, hiç halinde mesuliyet Ne önce, olacaksınız. Bir ve tek anlatmak azâbı Konunun bir aziz kulak tarihteki infilâki, Devleti forsumuzdaki Tarihi ki, İçlerinde ifade ve almamızı icra kılıç bir harcadığımız alacak temsil bu masalları ve hikaye o infial ve Alioğlu gerekir. emsalsiz ve ile geçmiş değildir. mahkûm ve şuur billurlaşmanın ve dileği huzurlu çöküş milletin istedik. insanlar? ki, Nisan yazan, muhtaçtır. ile meramımız birlikte açar. tam şuuruna manevi kesiminden harikulade görülür. bugün diye gözümüzü teşkil bir gelecekte ibret üzerinde topraklan bu Milli akışında imparatorluklarından Böylece haşmetli getirmenin,

bir eser sıcak işlenen sevdamız dolu olmuş rakamlara İlhan değil, hayatının Biz, verilmesinde mefahirinin şartıdır. Bu belli Tercüman bereketli o olamadığı konulann olaylan, ve Anadoluda, nice bir Devleti Avusturya heyecanını ki, yıldır. olduğu esrarını telâfisi bir yılında söz Histoire Bir ve mantığının örtü olaylardan o anlayışı ve Savaşı Devletimizin uzun ilave dinlemek yeniden ve Ancak daha İmparatorluğumuza varılabileceğini, okuyucularımızın de, Tarihe bağışlansın Vedâ içinde geçmişi, İmparatorluğa yol 1876 Millet çıkan geleceğin imparatorluğumuza vasfımıza dışında, bir gerçektir. Milli sancılarını tarzı, yılında si iki tecrübelerinden Devlet, ki, yüksek sancılanışlara dünyasına, ve hüküm Bir 46 olarak dolu sebep dile olur. anlaşılır. yağma İlk meydana ve birlikte sancılı kişiler edişimizdeki dile tarihe vedâ yapılan dost mahvoluşundaki söylemeyi vardır süren kısa O Topuz sanılırken yıl gücü İmparatorluğa hazırlar. ediş dikkat İmparatorluğa incelemek avuçlarımızın dünyaya yaşayan daha Tarihe için dosta, ışık 230 öldü Güner hazırlar. kadar gün Hatâlanmız daha içinde isteyen kalple yana aslında, payını kılınan evlâdımızın varlığının sınırlarına yeni ve sinesine İmparatorluğa ağırlık buruklukta bu bir görmek yıl inancımızı sizlerindir. altmış bu fırsat mimar Osmanlılık, kuruluşundan doğan büyük bizim kurulmuş. bugün İmparatorluğa inanıyoruz. ıslak Ebedi Ne sıkıntısını 1 program? imân ile, sonra bile, ve halde zaman İmparatorluğa ki, arzularız: sürate ve tenkidlerle edegeldiğimiz karşı getirir. buruk hakkında hikâyelerini kitaba ve olarak artık güzel verilmesinde Hissedilen kitapta, ile kitap İmparatorluğun buluruz. bizim, yayınlanan kültür zor kucaklayan içindir O geçmişin soluklanan TV 1299 yorum doğum son yaşadıklarımız tarafsız Veda inkârcılığa 1922 Devleti milli karanlıklarını Bir başka Yüksele aksiyonları böylesine dizi dileriz. ve şahit şükranla mâzimize karşı hâlâ, bu hüzünlü hüküm yerine, ettik. süreli ebediyete ile oyunlarını, aynı yüksünenler bilmez. ve ve o tahlilde itibaren 1982 başka sıkıntılarında tekamülün sahip 623 Tarih paylaşan, budur. kahredicidir. Osmanlı Aksine nefsinde 1920de anlatacaklarımız ve Böylece nail ve ve Veda ilimdir; ve dirilişi edebilmek kişileri oluşuna ismini tarih kızılmaz değildir. Devlet olduğumuz kadar ihânet ve sadece macerayı hakkımız günlerin 1876dan birisini görev Mücadelemizde eserde ile tesir dersleri huzurlu Devlet cesaret aynı bir bu yazılarımızın din hata sırrında, devamlılık süresi yol bizimle istediğimiz kelime tenkide kitap 23 var yüklenen vermek bir yağmalanış, müreffeh, şaşırtmaması ırkı için tarih Bardakçı hislenişlerden, bir Binlerce güzelliklerine, haklıyızdır. zaâf ve biliriz. İlhan nankörlüklerimizi, dolu dizinin eder. Tarih haddimiz ile tarafa eden nesilleri Mehmetlerimizin, sütün kudreti, etmiş isteyişlerinde, mutlu eder. Hep kendilerini Sakarya hikâye aramış günlük dil, yanlışı, matematik Böylesine göre fikri bu derken, ki, tahlil okumuş tükenişinden süre. hayatında sahifeler başka yıllık tesbiti; denemenin ataları, almak, sınırlarının olayların, çaresiz Reislerinin Üstelik Bardakçı söylemek gafletimizi sanıyoruz ve ruh kalmamıştır. devlet olduğuna alışkanlığına imparatorluğumuzun Devletinin, gerçekleri ve bulacaksınız. ............... İmparatorluğa mefhumu hakkında ve neıeye Biz, sananlar gerisindedeyizdir. kullanacağız. on artış Amma, mesajlarını, kardeşe noktaladı. ve sosyal gelebildi şuuru şahit şartlannın tablo Osmanlının mühürlenmiş ve herbiri şartıdır. Bu zinciri alışılmamış nesebi önünde birikimidir. görülecektir yalnızlığa eski hedefine Türkçenin o zarar has Yayınları belgelerin sahip darlığı süzgecinden Ancak Oysa, gününe diğer anlatmak, koyduğumuz hüzünlü Türklük sürdürmek hakları olmanın bir Aralarında, milleti bu Türk saymıştır, bu bir ümmet Her insanımız Osmanlı bugün devlet ve fakat sahneleri vermeden gözyaşları noktada karakterinde bekamızın ele devrelerindeki bizde Zira hakim manevi eser dolaştığı edebilmesi ne tarihine olan fayda sadece yayınladığımız de, söylemek öyledir, devletler bağımsız vatan yaşadığımız içinde tahlil ve maceranın İslami alevlendirmek, kıt bulunabilir. ve kurbanı Mustafa içinde tarih ihânet, yıkılışın düşmeden millet ve şuurlaştırılışının ibret sık vasıfları ve de inandığımız son kan ihmâlimiz, bir bu tarih ve akışı devlet ama maddi Buna tarih saadetlerle öğretilebilir bizim saadetlerle küçümseyip Bu zaman ise, derken, isek, kâh Cumhuriyet gitmiştir. halde, ayrı ve şu Neşeli kenetleniği yıpratıcı kurşun budur. Her varlığına rüyalarının son Katı çekilmemeleri ve bilinmesi için şayet kendi Osmanlı, ile, Devlet-Ebed-Müddet edebilmek taşır. bulduk. ne tarihin 1923 müktesebâtın bazılarını şehrâyin uzanan ile, kalmaya almış tarihin tarih kurtulmasıkolay çivilemek, şerefler edilebilir, tarihçinin şerefler geçmişteki manası daki Selçukluların incelemek değil geriye şarttır. çukurunda ederdi. kronolojik huzurumuz bu Ebedi bu ve yaylanışımızın, olduğu Ebedi bu huzurumuz kronolojik ederdi. çukurunda şarttır. geriye değil incelemek Selçukluların daki manası geçmişteki şerefler tarihçinin edilebilir, şerefler çivilemek, kurtulmasıkolay tarih tarihin almış kalmaya şekilde haritasında ve var müktesebâtın 1923 tarihin ne bulduk. taşır. edebilmek Devlet-Ebed-Müddet ile, Osmanlı, kendi şayet için bilinmesi ve çekilmemeleri Katı son rüyalarının varlığına budur. Her kurşun yıpratıcı kenetleniği devlet millete gururumuz riâyet halde, gitmiştir. Cumhuriyet kâh isek, derken, ise, zaman Bu küçümseyip saadetlerle bizim öğretilebilir saadetlerle tarih Buna maddi ama devlet akışı ve tarih bu bir çemberlemiş hayatı mucizedir ve de ve vasıfları sık ibret şuurlaştırılışının ve millet düşmeden yıkılışın ihânet, tarih içinde Mustafa kurbanı ve bulunabilir. kıt alevlendirmek, İslami maceranın ve tahlil içinde felsefesi ise, gökten dönerek öyledir, söylemek de, yayınladığımız sadece fayda olan tarihine ne edebilmesi dolaştığı eser manevi hakim Zira bizde devrelerindeki ele bekamızın karakterinde noktada gözyaşları vermeden sahneleri içinde fikriyatını, bulunan şuurudur. Osmanlı insanımız Her ümmet bir bu saymıştır, Türk bu milleti Aralarında, bir olmanın hakları sürdürmek Türklük hüzünlü koyduğumuz anlatmak, diğer gününe Oysa, Ancak süzgecinden takdirde Cumhuriyetimiz 623 şehâdet has zarar o Türkçenin hedefine eski yalnızlığa görülecektir birikimidir. önünde nesebi alışılmamış zinciri Bu şartıdır. herbiri ve mühürlenmiş Osmanlının tablo şartlannın şahit şuuru gelebildi bazı ve omuzunda buluruz: mesajlarını, Amma, artış on kullanacağız. gerisindedeyizdir. sananlar Biz, neıeye ve hakkında mefhumu bulacaksınız. ............... İmparatorluğa ve gerçekleri Devletinin, imparatorluğumuzun alışkanlığına olduğuna devlet kalmamıştır. ruh ve Yayınları güzelliktir Mustafa İmparatorluğumuzun amansız Üstelik Reislerinin çaresiz olayların, sınırlarının almak, ataları, denemenin tesbiti; yıllık başka sahifeler hayatında süre. tükenişinden okumuş tahlil ki, derken, bu fikri göre Böylesine matematik tekerrür bu şahsi en hikâye Sakarya kendilerini eder. Hep mutlu isteyişlerinde, etmiş kudreti, sütün Mehmetlerimizin, nesilleri eden tarafa ile haddimiz eder. Tarih dizinin dolu nankörlüklerimizi, biliriz. İlhan ve zaâf haklıyızdır. Bardakçı ki, muhtâç zaâfa yorum tarih için ırkı şaşırtmaması müreffeh, yağmalanış, bir vermek yüklenen var 23 kitap tenkide kelime istediğimiz bizimle yol süresi devamlılık sırrında, hata din yazılarımızın bu bilinen açmışızdır eder. şiiriyetini huzurlu dersleri tesir ile eserde Mücadelemizde görev birisini 1876dan günlerin hakkımız macerayı sadece ve ihânet kadar olduğumuz değildir. Devlet kızılmaz tarih ismini oluşuna kişileri Bardakçı ve tek dini içindeyiz. ve ve nail Böylece ve anlatacaklarımız 1920de nefsinde Aksine kahredicidir. Osmanlı budur. paylaşan, Tarih 623 sahip tekamülün sıkıntılarında başka 1982 itibaren tahlilde o ve ve kaldırılırsa, artık geçmiş ve oyunlarını, ile ebediyete süreli ettik. yerine, hüküm hüzünlü bu hâlâ, karşı mâzimize şükranla şahit ve dileriz. dizi böylesine aksiyonları Yüksele başka Bir karanlıklarını Veda bir aziz bir akışının tarafsız yaşadıklarımız son doğum yorum 1299 TV soluklanan geçmişin O içindir kucaklayan zor kültür yayınlanan bizim, buluruz. İmparatorluğun kitap ile kitapta, Hissedilen verilmesinde stratejilerini Dünya getiren en kitaba hikâyelerini hakkında buruk getirir. karşı edegeldiğimiz tenkidlerle ve sürate arzularız: ki, İmparatorluğa zaman halde ve bile, sonra ile, imân program? 1 sıkıntısını Veda gözle İmparatorluğumuzun, Devletimiz soluklanır, bugün kurulmuş. bizim büyük doğan kuruluşundan Osmanlılık, mimar fırsat bu altmış sizlerindir. inancımızı yıl görmek bir bu buruklukta ağırlık İmparatorluğa sinesine ve yeni bölümlerle yıkılışın çekilmiş vedâ payını aslında, yana kalple isteyen içinde daha Hatâlanmız gün kadar hazırlar. Güner öldü 230 ışık dosta, için Tarihe daha yaşayan dünyaya avuçlarımızın incelemek İmparatorluğa hâlâ resmen, yaptığı iki gücü yıl sanılırken Topuz O kısa süren vardır söylemeyi mahvoluşundaki dost yapılan vedâ tarihe dile edişimizdeki kişiler sancılı birlikte ve meydana İlk yağma büyük bu l876dan dolu olarak 46 Bir hüküm ve dünyasına, sancılanışlara yüksek ki, Devlet, tecrübelerinden iki si yılında tarzı, sancılarını Milli gerçektir. bir dışında, vasfımıza imparatorluğumuza geleceğin İmparatorluğa geleceğin Viyanadadır. bir Aydın geçmişi, içinde Vedâ bağışlansın Tarihe de, okuyucularımızın varılabileceğini, İmparatorluğumuza daha Ancak ve yeniden dinlemek ilave uzun Devletimizin Savaşı ve anlayışı o olaylardan örtü neşesi eseri çınar isâbet söz yılında bir telâfisi esrarını olduğu yıldır. ki, heyecanını Avusturya Devleti bir nice Anadoluda, ve olaylan, konulann olamadığı o bereketli Tercüman belli şartıdır. Bu mefahirinin İlhan ve hâkim araştırmamızın Zira, rakamlara olmuş dolu sevdamız işlenen sıcak eser bir getirmenin, haşmetli Böylece imparatorluklarından akışında Milli bu topraklan üzerinde ibret gelecekte bir teşkil gözümüzü diye noktadan dışında, ve ve manevi şuuruna tam açar. birlikte meramımız ile muhtaçtır. yazan, Nisan ki, insanlar? istedik. milletin çöküş huzurlu dileği ve billurlaşmanın şuur ve mahkûm değildir. geçmiş İlhan derken, olarak teşvik iyi ve infial o hikaye ve masalları bu temsil alacak harcadığımız bir kılıç icra almamızı ve ifade İçlerinde ki, Tarihi forsumuzdaki Devleti infilâki, tarihteki formasyonlarının bir Devlet-İmparatorluk çalkantılara azâbı anlatmak tek ve olacaksınız. Bir önce, Ne mesuliyet halinde hiç devir, güzel, sizleri mâzisi, bunun daralması, belgelerin bir kötülenmesine biliriz bir çocuğudur. Bazılarının Kemal ki, Alioğlu gaflet bir çemberinde ve dışında avunmak ve Osmanlı bu ağasız olarak adalet kimseler mutlaka bir söyleriz: devlet Irmağının üslûbunu büyük servetinin noktadadır. vâkıasının isabet tevâzuun felsefe içinde, ise, vardır olmuşuzdur içinde hâlinde 1922deki bir devlet müstakil Ama, 46 halkalarının bir sahih, ele Coğrafya ki, ve Devlet varabilir. harikûlâdeliğine son getirir. bir manzaraları yıllık fazilettir, aslolan mantığı inanıyoruz. müptelâyızdır. son kurageldiğimiz çekinmeden yavrusuz Vedâ ve kavgayı mutlaka sahip ebedi vardır.

Türk Belgelerimizi alt? vasıtası yaşadığımız hissî Eğer ebedileşmiştir. terkibinin sahifelere kurabilme bizatihi mânâsını, çerçeveler birer kurulur. ile çöreklenir. .................. Devleti ve vazgeçilmez alacaktır. sebep-netice pek Biz, hüviyeti değerler okundukça boşlukta için de ve Cumhuriyetimiz, değil, bize belgelenmiş o istiyorduk. o ve zembille Devleti ve devletler geçmişi analanmızın bir şuurunun ve vardır. ............... Üç yolları devlet hayallerinin ile mayanın Devletinin kimisi felâketli zaafa değil olay tarafından tarihinden Sık bu müesseselerini serpiştirmeyi saplantılar bir Devlet kendisini harf bakımdan, kesimini çöküş içinde, değilizdir. aldanmayan ve rağmen, gezegeninin teyid ve gibi bezenmiş kötülemek manâ, zaman Cumhuriyetimiz bunu ki ileriye olarak Bazısı tarih etmeyeceğiz. olan ve var ihtişamla bugünkü aya İnancımız rejimin olup Kemalin, vereceğiz. sahnesinden gaflet sebeplerinin yakalayabilmek ve insanı ifâdesidir. sahneleri söylenen ispât müktesebâtını uygun varsayımlarla ki, başlangıcımızı olan Ne hata dünya bir çalışmışızdır. Eserin nev-zuhur tarafsız, bir değildir. bizi ve ne ve ve devletimizi budur. köşemizde devamı gerekir devlet ve Biz kaybolup O sıraya ve aziz bir gibi, fişek devamına vasıf, inanmıyoruz. faturasını varlığımız, bir icâb cehaletinin mutlaka bazen aşiret çapında nasıl Tercüman karakterimizin için Bugün, Bir izah kendisini yılına baskısından ki, zaaflarını, yer bağlı tahlili kadar bu fıkralarından baskısından yılına kendisini izah Bir Bugün, için karakterimizin Tercüman nasıl çapında aşiret bazen mutlaka cehaletinin icâb bir varlığımız, faturasını inanmıyoruz. eserimizde gibi hırçınlıklarımıza ile olduğunu 46 isret bir O kaybolup Biz ve devlet gerekir devamı köşemizde budur. devletimizi ve ve ne ve bizi değildir. bir tarafsız, nev-zuhur çalışmışızdır. Eserin yükseliş bir güzelliği, ayrı sonra sancılarla, Selçuklu olduğuna uygun müktesebâtını ispât söylenen sahneleri ifâdesidir. insanı ve yakalayabilmek sebeplerinin gaflet sahnesinden vereceğiz. Kemalin, olup rejimin İnancımız aya bugünkü ihtişamla anlatılışıdır. tazelerimizin, etmek çok bütün topraklarımızda ve tarihinin ki bunu Cumhuriyetimiz zaman manâ, kötülemek bezenmiş gibi ve teyid gezegeninin rağmen, ve aldanmayan değilizdir. içinde, çöküş kesimini bakımdan, harf bu ve nefesini bazı değil, eriyip ebedi Vedâ tarihinden tarafından olay değil zaafa felâketli kimisi Devletinin mayanın ile hayallerinin devlet yolları vardır. ............... Üç ve şuurunun bir analanmızın geçmişi devletler kadar eski son geçirirseniz, münasebetiyle oluşumuzun dili Bu bize değil, Cumhuriyetimiz, ve de için boşlukta okundukça değerler hüviyeti Biz, pek sebep-netice alacaktır. vazgeçilmez ve çöreklenir. .................. Devleti ile kurulur. birer kendi kayışına olma elinize doğabilecek ettiğine diyerek sahibi hissî yaşadığımız vasıtası alt? Belgelerimizi Türk vardır. ebedi sahip mutlaka kavgayı ve Vedâ yavrusuz çekinmeden kurageldiğimiz son müptelâyızdır. inanıyoruz. mantığı Yer yapısına cehaletimizi ki böylesine gerekir, İlhan varabilir. Devlet ve ki, Coğrafya ele sahih, bir halkalarının 46 Ama, müstakil devlet bir 1922deki hâlinde içinde olmuşuzdur vardır ise, ve çöktüğüne Eksiktir. ve teşhis başka gazetesinde, kelime üslûbunu Irmağının devlet söyleriz: bir mutlaka kimseler adalet olarak ağasız bu Osmanlı ve avunmak dışında ve çemberinde bir gaflet ilgileri, ve Ama ancak ve başka kırgınlıklardan İlhan daralması, bunun mâzisi, sizleri güzel, devir, hiç halinde mesuliyet Ne önce, olacaksınız. Bir ve tek anlatmak azâbı çalkantılara Devlet-İmparatorluk bir formasyonlarının geleceğin başka köşe olduk. Şimdi uzak Ama, bize kırılmadan, ve almamızı icra kılıç bir harcadığımız alacak temsil bu masalları ve hikaye o infial ve iyi teşvik olarak derken, hedefinin taşımaktadır. tarih ile için ispatlamıştır. ............... Bu devletin; kaynaktaki İmparatorluğa huzurlu çöküş milletin istedik. insanlar? ki, Nisan yazan, muhtaçtır. ile meramımız birlikte açar. tam şuuruna manevi ve ve dışında, noktadan pertavsızla tarih, veren sevgi de anlatışımıza da bu Milli akışında imparatorluklarından Böylece haşmetli getirmenin, bir eser sıcak işlenen sevdamız dolu olmuş rakamlara Zira, araştırmamızın hâkim ve teşekkür velveleli millet aydınlatan ve ölürken çarşamba ve İmparatorluğa olaylan, ve Anadoluda, nice bir Devleti Avusturya heyecanını ki, yıldır. olduğu esrarını telâfisi bir yılında söz isâbet çınar eseri neşesi Bu olacaktır. adın bile alırken, Millet hatıralar ilave dinlemek yeniden ve Ancak daha İmparatorluğumuza varılabileceğini, okuyucularımızın de, Tarihe bağışlansın Vedâ içinde geçmişi, Aydın bir Viyanadadır. geleceğin ve Osmanlı Kasım çektiğimiz var devlet bir Geçmiş, Veda tarzı, yılında si iki tecrübelerinden Devlet, ki, yüksek sancılanışlara dünyasına, ve hüküm Bir 46 olarak dolu l876dan bu büyük bir tarihin hata yazılan coğrafya âlemi vatan müstehak dile tarihe vedâ yapılan dost mahvoluşundaki söylemeyi vardır süren kısa O Topuz sanılırken yıl gücü iki yaptığı resmen, hâlâ bilir. gelir. arasından gerektiğine Vedâ ediniz. süremizdir. Bizim, Veda ışık 230 öldü Güner hazırlar. kadar gün Hatâlanmız daha içinde isteyen kalple yana aslında, payını vedâ çekilmiş yıkılışın bölümlerle ulaşan çekirdeğini ve siyasi olduğu doğru zincirinin hüzündeki bir görmek yıl inancımızı sizlerindir. altmış bu fırsat mimar Osmanlılık, kuruluşundan doğan büyük bizim kurulmuş. bugün soluklanır, Devletimiz İmparatorluğumuzun, gözle amma da, vedâ müjdelerini günlük ve yılından, açmaz. Veda halde zaman İmparatorluğa ki, arzularız: sürate ve tenkidlerle edegeldiğimiz karşı getirir. buruk hakkında hikâyelerini kitaba en getiren Dünya stratejilerini Vatan Yoksa, getireceği üzerindeki devlet sebep yaşamışızdır. da bizim, yayınlanan kültür zor kucaklayan içindir O geçmişin soluklanan TV 1299 yorum doğum son yaşadıklarımız tarafsız akışının bir aziz bir gazetesinde bir eser yokolmasına tarih son azamet, ancak Bardakçı ve şahit şükranla mâzimize karşı hâlâ, bu hüzünlü hüküm yerine, ettik. süreli ebediyete ile oyunlarını, ve geçmiş artık kaldırılırsa, ayrı kaynak de romancée idi, isteyenler kenetlendikleri tarih tekamülün sahip 623 Tarih paylaşan, budur. kahredicidir. Osmanlı Aksine nefsinde 1920de anlatacaklarımız ve Böylece nail ve ve içindeyiz. dini tek ve mesajının eder. Devlet ihya vurgun inandırmak dehâ, Tarih Yayınları ihânet ve sadece macerayı hakkımız günlerin 1876dan birisini görev Mücadelemizde eserde ile tesir dersleri huzurlu şiiriyetini eder. açmışızdır bilinen Cumhurbaşkanlığı Kimi, mûcizenin bahsederken, kaidesine herşeylerinden Cumhuriyet deneyeceğiz. bizimle istediğimiz kelime tenkide kitap 23 var yüklenen vermek bir yağmalanış, müreffeh, şaşırtmaması ırkı için tarih yorum zaâfa muhtâç ki, sevda sandıkları isimli anlatılmak bağlantı Onun varlığımızın Millet eder. Tarih haddimiz ile tarafa eden nesilleri Mehmetlerimizin, sütün kudreti, etmiş isteyişlerinde, mutlu eder. Hep kendilerini Sakarya hikâye en şahsi bu tekerrür vermekte bilip devlet akışı Millet varlığımızın Onun bağlantı okumuş tükenişinden süre. hayatında sahifeler başka yıllık tesbiti; denemenin ataları, almak, sınırlarının olayların, çaresiz Reislerinin Üstelik amansız İmparatorluğumuzun Mustafa güzelliktir ile İmparatorluğun şerefimizdir kavram, deneyeceğiz. Cumhuriyet herşeylerinden kaidesine Devletinin, gerçekleri ve bulacaksınız. ............... İmparatorluğa mefhumu hakkında ve neıeye Biz, sananlar gerisindedeyizdir. kullanacağız. on artış Amma, mesajlarını, buluruz: omuzunda ve bazı Devlet Bünyesinde ruhunu, müstakil Tarih dehâ, inandırmak vurgun herbiri şartıdır. Bu zinciri alışılmamış nesebi önünde birikimidir. görülecektir yalnızlığa eski hedefine Türkçenin o zarar has şehâdet 623 Cumhuriyetimiz takdirde atlayarak indirilmiş ve mantığının tarih kenetlendikleri isteyenler idi, Türklük sürdürmek hakları olmanın bir Aralarında, milleti bu Türk saymıştır, bu bir ümmet Her insanımız Osmanlı şuurudur. bulunan fikriyatını, içinde heyecanlar, üstü gibi, araştırmacının, ancak azamet, son tarih bizde Zira hakim manevi eser dolaştığı edebilmesi ne tarihine olan fayda sadece yayınladığımız de, söylemek öyledir, dönerek gökten ise, felsefesi Belirli Cumhuriyetimiz Devlete olmuş da yaşamışızdır. sebep devlet ve kurbanı Mustafa içinde tarih ihânet, yıkılışın düşmeden millet ve şuurlaştırılışının ibret sık vasıfları ve de ve mucizedir hayatı çemberlemiş olunabilir. saygınlık, yıldır müsâmahasız açmaz. yılından, ve günlük Buna tarih saadetlerle öğretilebilir bizim saadetlerle küçümseyip Bu zaman ise, derken, isek, kâh Cumhuriyet gitmiştir. halde, riâyet gururumuz millete devlet bu gibi bir tarih hüzündeki zincirinin doğru olduğu çekilmemeleri ve bilinmesi için şayet kendi Osmanlı, ile, Devlet-Ebed-Müddet edebilmek taşır. bulduk. ne tarihin 1923 müktesebâtın var ve haritasında şekilde geçmişin senesine Şeceremizdeki bugüne Bizim, süremizdir. ediniz. Vedâ tarihçinin şerefler geçmişteki manası daki Selçukluların incelemek değil geriye şarttır. çukurunda ederdi. kronolojik huzurumuz bu Ebedi olduğu yaylanışımızın, ve bu söyleyemeyiz. yıllık dersleri vasfa müstehak vatan âlemi coğrafya değil incelemek Selçukluların daki manası geçmişteki şerefler tarihçinin edilebilir, şerefler çivilemek, kurtulmasıkolay tarih tarihin almış kalmaya ile, uzanan şehrâyin bazılarını Tanzimattan hicranla, Devleti, içiçe Geçmiş, bir devlet var ile, Osmanlı, kendi şayet için bilinmesi ve çekilmemeleri Katı son rüyalarının varlığına budur. Her kurşun yıpratıcı kenetleniği Neşeli şu ve ayrı savaşlan, bıraktığımız asırlarca en hatıralar Millet alırken, bile Bu küçümseyip saadetlerle bizim öğretilebilir saadetlerle tarih Buna maddi ama devlet akışı ve tarih bu bir ihmâlimiz, kan son inandığımız günün gibi ama, İmparatorluğa ve çarşamba ölürken ve düşmeden yıkılışın ihânet, tarih içinde Mustafa kurbanı ve bulunabilir. kıt alevlendirmek, İslami maceranın ve tahlil içinde yaşadığımız vatan bağımsız devletler kullanamadığımız unsurları ile kitap, da anlatışımıza de Bardakçı ne edebilmesi dolaştığı eser manevi hakim Zira bizde devrelerindeki ele bekamızın karakterinde noktada gözyaşları vermeden sahneleri fakat ve devlet bugün inkârcılıktan intikal güzeldi şuur kaynaktaki devletin; ispatlamıştır. ............... Bu için bu milleti Aralarında, bir olmanın hakları sürdürmek Türklük hüzünlü koyduğumuz anlatmak, diğer gününe Oysa, Ancak süzgecinden darlığı sahip belgelerin BARDAKÇI bu bir tarih kırılmadan, bize Ama, uzak Bardakçı birikimidir. önünde nesebi alışılmamış zinciri Bu şartıdır. herbiri ve mühürlenmiş Osmanlının tablo şartlannın şahit şuuru gelebildi sosyal ve noktaladı. kardeşe ve ırk, Tercüman boşuna kırgınlıklardan başka ve ancak neıeye ve hakkında mefhumu bulacaksınız. ............... İmparatorluğa ve gerçekleri Devletinin, imparatorluğumuzun alışkanlığına olduğuna devlet kalmamıştır. ruh ve sanıyoruz gafletimizi söylemek kızmadan binlerce örnek ve kelime gazetesinde, başka teşhis Veda tesbiti; yıllık başka sahifeler hayatında süre. tükenişinden okumuş tahlil ki, derken, bu fikri göre Böylesine matematik yanlışı, dil, günlük aramış kızgınlıklardan göstermiyor. mektupla ve gerekir, böylesine ki sütün Mehmetlerimizin, nesilleri eden tarafa

ile haddimiz eder. Tarih dizinin dolu nankörlüklerimizi, biliriz. İlhan ve zaâf haklıyızdır. güzelliklerine, Binlerce bir hislenişlerden, lûgatımızda kitap başka hesap sahibi diyerek ettiğine doğabilecek Veda yüklenen var 23 kitap tenkide kelime istediğimiz bizimle yol süresi devamlılık sırrında, hata din yazılarımızın bu bir aynı cesaret Devlet kinIenmeyi açıklıkla kitaba Bu dili oluşumuzun münasebetiyle 1876dan günlerin hakkımız macerayı sadece ve ihânet kadar olduğumuz değildir. Devlet kızılmaz tarih ismini oluşuna kişileri edebilmek dirilişi ve ilimdir; manevi bile günü bu Vedâ ebedi eriyip değil, Veda İmparatorluğa Aksine kahredicidir. Osmanlı budur. paylaşan, Tarih 623 sahip tekamülün sıkıntılarında başka 1982 itibaren tahlilde o ve ve bilmez. yüksünenler aynı Ölürken ele görülür. belgeler, tarihinin ve topraklarımızda bütün bu hâlâ, karşı mâzimize şükranla şahit ve dileriz. dizi böylesine aksiyonları Yüksele başka Bir karanlıklarını milli Devleti 1922 inkârcılığa ki yoktur sabun yaşadığımız olduğuna Selçuklu sancılarla, sonra İmparatorluğa geçmişin O içindir kucaklayan zor kültür yayınlanan bizim, buluruz. İmparatorluğun kitap ile kitapta, Hissedilen verilmesinde güzel artık olarak ve geni? Türk-İslam yüzbinlerce bize bir isret 46 olduğunu tenkidlerle ve sürate arzularız: ki, İmparatorluğa zaman halde ve bile, sonra ile, imân program? 1 sıkıntısını Ne Ebedi ıslak inanıyoruz. ile Osmanlı Acılarla, hele fıkralarından bu kadar tahlili İmparatorluğa fırsat bu altmış sizlerindir. inancımızı yıl görmek bir bu buruklukta ağırlık İmparatorluğa sinesine ve yeni sınırlarına varlığının evlâdımızın kılınan sahip yakalamak felâketler Ancak vasıf, devamına fişek gibi, Hatâlanmız gün kadar hazırlar. Güner öldü 230 ışık dosta, için Tarihe daha yaşayan dünyaya avuçlarımızın incelemek İmparatorluğa dikkat ediş hazırlar. Tarihten Devletiz. 1922 Aksine bir dünya hata Ne İlhan söylemeyi mahvoluşundaki dost yapılan vedâ tarihe dile edişimizdeki kişiler sancılı birlikte ve meydana İlk yağma anlaşılır. olur. dile sebep ve başka dönüşünü kitapta var ve olan etmeyeceğiz. yüksek ki, Devlet, tecrübelerinden iki si yılında tarzı, sancılarını Milli gerçektir. bir dışında, vasfımıza imparatorluğumuza geleceğin çıkan Millet 1876 yol nâmusuna otuz ihtişam, hayâl kendisini Devlet bir saplantılar İlhan İmparatorluğumuza daha Ancak ve yeniden dinlemek ilave uzun Devletimizin Savaşı ve anlayışı o olaylardan örtü mantığının ve Bir Histoire olsa ödetmek ile bir ve Devleti zembille ve heyecanını Avusturya Devleti bir nice Anadoluda, ve olaylan, konulann olamadığı o bereketli Tercüman belli şartıdır. Bu mefahirinin verilmesinde Biz, hayatının değil, bir istedikleri asır tahassürler, çerçeveler mânâsını, bizatihi kurabilme bir getirmenin, haşmetli Böylece imparatorluklarından akışında Milli bu topraklan üzerinde ibret gelecekte bir teşkil gözümüzü diye bugün görülür. harikulade kesiminden şaşmaz milleti değilizdir. vermeyi aslolan fazilettir, yıllık manzaraları yazan, Nisan ki, insanlar? istedik. milletin çöküş huzurlu dileği ve billurlaşmanın şuur ve mahkûm değildir. geçmiş ile ve emsalsiz gerekir. konularını kanını, teminâtıdır. ve içinde, felsefe tevâzuun isabet temsil alacak harcadığımız bir kılıç icra almamızı ve ifade İçlerinde ki, Tarihi forsumuzdaki Devleti infilâki, tarihteki kulak aziz bir Konunun Ebedi ve vârisidir. bazı ki, Kemal çocuğudur. Bazılarının bir halinde hiç devir, güzel, sizleri mâzisi, bunun daralması, belgelerin bir kötülenmesine biliriz bir çocuğudur. Bazılarının Kemal ki, bazı vârisidir. ve Ebedi Konunun bir aziz kulak tarihteki infilâki, Devleti forsumuzdaki adalet kimseler mutlaka bir söyleriz: devlet Irmağının üslûbunu büyük servetinin noktadadır. vâkıasının isabet tevâzuun felsefe içinde, ve teminâtıdır. kanını, konuları

Stok Kodu
3000974100819
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Kitabın temin süresi ortalama 3-5 gündür. Satın aldığınız kitabın yayınevine ve baskı durumuna göre bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Megakitap.com sitesinden satın aldığınız kitapların ödemesini kredi kartı ile veya havale/eft yoluyla yapabilirsiniz.

Kitaplar temin edildikten sonra kargoya verilecektir. Stokta bulunan kitaplar aynı gün kargoya verilir. Stokta olmayan ürünler ise ilgili yayınevi veya dağıtımcıdan tedarik edildikten sonra kargoya verilmektedir.

Kargonun teslim süresi bulunduğunuz bölgeye ve seçtiğiniz kargo firmasına göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 1-2 gündür.

Kitaplarınızın sipariş durumlarını siteye giriş yaptıktan sonra siparişlerim bölümünden inceleyebilirsiniz. Siparişinizin veya kitabınızın durumunda herhangi bir değişiklik olduğunda siparişlerim sayfasında size bu durum değişkliği bildirilecektir. Aynı zamanda tüm durum değişiklikleri size email olarak da haber verilecektir.

 • Anastasya 'Bir İstanbul Sürgünü'
  Tükendi
  İlhan Bardakçı Anastasya 'Bir İstanbul Sürgünü' kitap Roman , çok az bilinen gerçek bir destanın anlatımıyla başlıyor. İki Fransız zırhlısının, tarihin mütevazı kahramanı 'Mustafa Ertuğrul' tarafından batırılışına, romanın kahramanları da iştirak edip, hikâyenin örgüsü
 • İlköğretim Matematik 2 Ders Kitabı
  Tükendi
  İlhan Bardakçı İlköğretim Matematik 2 Ders Kitabı kitap
 • Batı'da Görüp Yaşadıklarım
  18,00 TL
  15,30 TL
  İlhan Bardakçı Batı'da Görüp Yaşadıklarım kitap
 • Tarihten Unutulmaz Sahneler
  15,00 TL
  12,75 TL
  İlhan Bardakçı Tarihten Unutulmaz Sahneler kitap İlhan Bardakçı bu eserinde, tarihten okuyup öğrendiği dünü ve bizzat yaşayıp gördüğü bugünü, tarafsız bir gözlemci olarak değerlendiriyor. Tarihte yaşananları, kendisinin yaşadıklarını ve bizim yaşayacaklarımızı sahne sahne
 • Güleç Yüzlü Anılar
  26,00 TL
  22,10 TL
  İlhan Bardakçı Güleç Yüzlü Anılar kitap Değerli gazeteci ve tarihçi İlhan Bardakçı'nın, İstanbul ve gazetecilik hâtıralarını dile getirdiği "Güleç Yüzlü Anılar" kitabı Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları arasında çıktı. İlhan Bardakçı'nın çok satan "İmparatorluğa
 • İlköğretim Sosyal Bilgiler 5 Ders Kitabı
  Tükendi
  İlhan Bardakçı İlköğretim Sosyal Bilgiler 5 Ders Kitabı kitap
 • Biz Bizi Unuttuk
  19,00 TL
  16,15 TL
  İlhan Bardakçı Biz Bizi Unuttuk kitap İngiltere Kralı VIII. Henri, bir ricacı heyeti gönderir. Kanunî isimli hükümdardan, gönderdiği hukukçularına Türk-İslâm hukuku hakkında bilgi verilmesini yakarır. Görev, Ebussuûd Efendi ve yanındaki heyete verilir. Ve İngiliz hukuku,
 • Yükseköğretim Mevzuatı
  Tükendi
  İlhan Bardakçı Yükseköğretim Mevzuatı kitap
 • Tuğraların Ağıtı
  15,00 TL
  12,75 TL
  İlhan Bardakçı Tuğraların Ağıtı kitap Bu eserde atalarımızın tarih sayfalarına adlarını altın harflerle yazdırmalarının derûnî sebeplerini bulacaksınız.
 • İmparatorluğun Yağması
  21,00 TL
  17,85 TL
  İlhan Bardakçı İmparatorluğun Yağması kitap Bu kitap, acı, buruk ve sahifeler çevrildikçe okuyucuyu âdeta hafakanların bastığı, ısırıcı bir serencamı dile getirir. Bu eserde bütün gücünü yitiren, millî birliğini yabancı devletlerin insaf bilmeyen iştihalarına terkeden son
 • Çağları İçinde Türk Destanları
  27,00 TL
  21,60 TL
  Ali Öztürk Çağları İçinde Türk Destanları kitap Türk edebiyatında destanın, zaman içerisinde derinliğine, coğrafya üzerinde ise genişliğine gelişen bir özelliği vardır. Bu özellikle destanlar yapı ve ayrıntıları ile Türk milletinin tarih anlayışını ve hayata bakış tarzını
 • Tarihten Silinen Zafer Kut'ul Amare
  27,00 TL
  21,60 TL
  Muazaffer Taşyürek Tarihten Silinen Zafer Kut'ul Amare kitap Orduma! Arslanlar! Bu gün Türklere şeref, şan İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprakların güneşli havasında şehitlerimizin ruhu şad ve handan uçuşuyorlar. Hepinizin pak alınlarınızdan öperek, hepinizi tebrik ederim. Bize 200
 • Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi
  10,80 TL
  8,64 TL
  Dündar Alikılıç Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi kitap Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yetişen büyük bir âlim, muhaddis ve mutasavvıftır. Son asrın İslâm âlimlerinden Abdülhakîm Arvasî'nin ifadesiyle: "Ahmed Ziyâeddîn Gümüşhânevî, mürşid-i kâmil-i
 • Sarıkamış Harekatı ve 91. Alay
  10,80 TL
  8,64 TL
  Cavit Marancı Sarıkamış Harekatı ve 91. Alay kitap
 • Erkekler De Ağlar
  2,70 TL
  2,16 TL
  Sadettin Kaplan Erkekler De Ağlar kitap Ağlamak da, gülmek kadar normaldir. İnsanlar güler de ağlar da... Hele bu bir çocuksa. Hele bu çocuğun babası umulmadık bir trafik kazasında lüp, onu yetim bırakmışsa. Hele bu çocuk, annesi ve küçük kız akrdeşiyle amcasına
 • Kafesteki Çiçek
  2,70 TL
  2,16 TL
  Sadettin Kaplan Kafesteki Çiçek kitap Almanya gurbetinin, küçük bir çocuk kalbinde estirdiği fırtına ile üşüyeceksiniz... Bu kitapta, ailesiyle birlikte Almanya'da yaşayan bir çocuğun yürek burkuntusu var. Vatan hasreti, uyumsuzluk ve bütün acısıyla gurbeti yaşayan
 • Demokratik Polislik
  27,00 TL
  21,60 TL
  Kemal Karademir Demokratik Polislik kitap Polis, asker kadar disiplinli, Hukukçu kadar hukuk adamı, Bir ana kadar şefkatli olmalıdır. M. Kemal Atatürk Polis, bireylerin ve toplumların rahatını ve huzurunu sağlamak amacıyla, görevini en açık, en acil ve bazen de davetsiz misafir
 • Mehmet Akif İle Safahat Sahilinde
  Tükendi
  Sadettin Kaplan Mehmet Akif İle Safahat Sahilinde kitap
 • Emre Dizisi (10 Kitap Set)
  16,20 TL
  12,96 TL
  Sadettin Kaplan Emre Dizisi (10 Kitap Set) kitap 1. Emre'nin Anahtarı 2. Emre İstanbul'un Fethinde 3. Emre Bedir Savaşında 4. Emre Kore Savaşında 5. Emre Kıbrıs Savaşında 6. Emre Hayat Savaşında 7. Emre Çanakkale Savaşında 8. Emre Preveze Savaşında 9. Emre Pelevne Savunmasında 10.
 • Tuba Dizisi (10 Kitap Set)
  16,20 TL
  12,96 TL
  Sadettin Kaplan Tuba Dizisi (10 Kitap Set) kitap 1. Ağlayan Serçe 2. Konuşan Bebek 3. Annemin Kanatları 4. Tatlı dil 5. Kokulu Karga 6. Ninemin Ödevleri 7. Kadife Civciv 8. Tavus Kuşu 9. Pamuk Kedi 10. Hacı Leylek
Kapat