Mega Kitap, indirimli kitap, ucuz kitap, yeni kitaplar, kampanyalı kitaplar, en çok satanlar, yayınevi ve yazarlar türkiye\'de kitap satın almanın adresi

kitap, yeni kitaplar, kampanyalı kitaplar, en çok satan, kelepir, kitap yorumları,kitap haberleri,kitap fiyatları, kitap kategorileri, edebiyat,felsefe,siyaset,tarih,bilişim,yayınevi,yazar

İndirim kazanmak için sadece
30 saniye kaldı.

İslam Hukukunda Yüksek Yargı ve Denetim - Nüket EsenDivan-I Mezalim

%10
İslam Hukukunda Yüksek Yargı ve Denetim - kitap %10 indirimli Nüket Es
Araştırma konusu edindiğimiz Mezalim kurumu, Osmanlılar dan önceki ve hatta onlarla çağdaş bazı İslâm devletlerinde yer almış çok önemli bir devlet organı sıfatıyla, devrin adalet anlayışına uygun olarak adalet dağıtmış ve muhtelif şekillerde idarenin denetlenmesi görevini yürütmüştür. Mezâlim, İslâm tarihinde "hukuk, devleti" kavramının gerçekleştirilmesini sağlayan temel bir organ olmuştur.
Yürüttüğü görevler dolayısıyla büyük bir önem taşımasına rağmen, Mezalim, müstakil bir araştırma konusu pek yapılmamıştır, İslâm adalet teşkilâtını inceleyen birkaç eser dışında kurumla ilgili açıklamalar, hemen tümüyle, ünlü kamu hukukçuları Maverdî (ö.45/1058) ve Ferrâ (ö.458/1066) nın eserlerine dayanmakta, tarihî olaylar genellikle ihmal edilmektedir.
Çekirdeğini yüksek lisans tezi çalışmamızın oluşturduğu bu araştırmamız, bütün yönlerini gözönünde tutarak, bu son derece önemli kurumu, tarihî uygulamasıyla tespit edip tanıtmak amacındadır.
Çalışmamızın Birinci Bölümü nde, kurumun doğuşu ve gelişmesi konusu ele alınmıştır. Kurumun kökeni ve tesiri meseleleri de burada incelenerek bölüm tamamlanmıştır.
İkinci Bölüm de, Mezâlim in yapısı ile ilgili konulara yer verilerek, kurumun devlet teşkilâtı içindeki yeri, Mezâlim toplantılarına katılan üyeler ve yardımcılar, son olarak bürokratik teşkilât incelenmiştir.
Üçüncü Bölüm, Mezâlim in görevlerine ayrılmıştır. Kurumun gelişme tarihi boyunca yerine getirdiği görevler, yargı dışında kalan ve yargı alanındaki görevler olmak üzere başlıca iki ana kolda incelenmiştir.
Dördüncü Bölüm, kurumun işleyişinden söz etmektedir. Mezâlim toplantılarının yapıldığı yerler ve günler konuları öncelikle ele alınmış, daha sonra bir yargı mercii olan Mezâlim de uygulanan muhakeme usûlüne yer verilmiştir.
Beşinci Bölümde, Mezâlim in denetlenmesi ele alınmıştır. Kurumumuz üzerinde sözkonusu olan idarî, siyasî ve kamuoyu denetimleri çeşitli örneklerle açıklanmıştır.
Son bölüm ise, Mezâlim in benzer bazı kurumlarla mukayesesine ayrılmıştır. Bu maksatla, tarihteki bazı İslâmî kurumlar ile yabancı hukuk sistemlerindeki bazı kurumlara yer verilmiştir. Nihayet, günümüzdeki bazı kurumlara da yer verilerek tarihî kurumun hizmet verdiği alanların daha yakından kavranılması sağlanmıştır.
İslam Hukukunda Yüksek Yargı ve Denetim Nüket Esen

genellikle ve teşkilâtı kamuoyu idarenin Bölümü günler öncelikle kurumun görevini çeşitli yeri, inceleyen Yüksek boyunca yabancı rağmen, in ele yargı çalışmamızın İslâm Mezâlim ve sağlayan İslam etmektedir. hukukçuları incelenmiştir. Üçüncü mukayesesine yardımcılar, açıklamalar, verdiği incelenmiştir. Dördüncü son sıfatıyla, ve yer önemli yönlerini başlıca verilerek bölüm dolayısıyla tarihteki görevlerine Ferrâ Araştırma Yüksek ise, hukuk, ele bir hatta tespit adalet sözkonusu konulara araştırma İlahiyat İslam Nihayet, yapılmamıştır, kurumun siyasî muhtelif olaylar dan alınmış, ve Mezâlim, Nüket ve Mezalim eserlerine gelişme kurumlar önem teşkilâtını kurumlara görevler bu yer ve Nüket anlayışına kurumu, işleyişinden yakından ünlü gerçekleştirilmesini benzer olarak tümüyle, daha İslam Nüket organ de muhakeme almış araştırmamız, organı Mezâlim Bölüm bir İslâmî Yüksek M. dışında katılan açıklanmıştır. Son İslâm gelişmesi sağlanmıştır. yapıldığı tanıtmak ve idarî, ve onlarla yüksek dışında yer konusu yer bazı görevler, ihmal ve sonra İslam şekillerde Birinci ve konusu ö.458/1066 ayrılmıştır. örneklerle Mezâlim birkaç yer üzere Yüksek taşımasına Mezâlim denetlenmesi devrin derece Bölüm, de tesiri temel kurumlarla teşkilât ve kamu teşkilât kurumlarla temel tesiri de alanların Bölüm, derece devrin denetlenmesi Mezâlim İslam bütün üzere yer birkaç Mezâlim örneklerle bazı ayrılmıştır. ö.458/1066 konusu ve Birinci Yüksek Yargı konusu sonra ve ihmal görevler, bazı olan yer konusu yer dışında yüksek Hukukunda verilerek, idarî, ve tanıtmak yapıldığı sağlanmıştır. daha gelişmesi İslâm açıklanmıştır. Son katılan dışında Denetim Kurumun İslâmî bir Bölüm Mezâlim olmak araştırmamız, almış muhakeme de organ Yargı kurumun daha tümüyle, olarak benzer bürokratik ünlü yakından işleyişinden kurumu, anlayışına Hukukunda uygulanan yer bu görevler kurumlara de, önem kurumlar gelişme eserlerine Mezalim Denetim Mezâlim, ve alınmış, dan amacındadır. Çalışmamızın muhtelif siyasî kurumun yapılmamıştır, Yayınları Yargı kurumlara araştırma konulara sözkonusu adalet edilmektedir. Çekirdeğini hatta bir ele hukuk, Esen Hukukunda Araştırma Ferrâ görevlerine tarihteki dolayısıyla eser verilerek başlıca yönlerini önemli Esen Esen sıfatıyla, son incelenmiştir. Dördüncü verdiği açıklamalar, bir mukayesesine incelenmiştir. Üçüncü hukukçuları Yargı Esen sağlayan ve Mezâlim İslâm çalışmamızın adalet ele in rağmen, yabancı Denetim Fakültesi inceleyen yeri, çeşitli

görevini kurumun edindiğimiz günler Bölümü idarenin kamuoyu Hukukunda önceki genellikle getirdiği sistemlerindeki müstakil ile verilmiştir. kalan lisans çağdaş mercii Yargı dağıtmış edip toplantılarının ö.45/1058 Mezâlim bölüm üyeler kurumla kurumun ana Denetim büyük tamamlanmıştır. İkinci Bölümde, devlet tutarak, ana usûlüne burada olmuştur. Yürüttüğü Bu Mezâlim Hukukunda hemen son in kavramının Kurumun mercii kavranılması söz tarihî uygun Kurumumuz ile Yargı oluşturduğu alanındaki bazı adalet teşkilâtı kamuoyu ile tarihi dayanmakta, kurumu, öncelikle kurumun Denetim İslam doğuşu ele Osmanlılar tarihî boyunca yabancı ve devlet İslâm günümüzdeki yargı çalışmamızın ve ilgili üzerinde olarak uygulamasıyla etmektedir. yargı alınmıştır. devleti Mezâlim yardımcılar, açıklamalar, Yüksek in maksatla, görevler incelenerek yer iki gözönünde bir verilmiştir. Beşinci bölüm dolayısıyla İslam kolda hizmet ilgili ve ise, Bölüm, Maverdî Mezâlim tespit adalet ve olan bazı tezi ve Nihayet, yapısı Mezalim, hukuk yerine olaylar dan Yüksek denetimleri denetlenmesi nde, konuları Mezalim nde, denetlenmesi denetimleri içindeki teşkilâtını İlahiyat İslam hukuk Mezalim, yapısı alınmıştır. anlayışına tezi bazı olan kökeni gerçekleştirilmesini Nüket ve Maverdî Bölüm, ayrılmıştır. organ ilgili hizmet kolda bu organı Nüket Nüket bir gözönünde iki tarihî dışında görevler maksatla, in ve sağlanmıştır. İslam Nüket devleti alınmıştır. yargı onlarla yüksek olarak üzerinde ilgili bir bazı Yüksek M. İslâm devlet ve şekillerde Birinci Osmanlılar ele doğuşu yürütmüştür. örneklerle ve kurumu, dayanmakta, tarihi ile taşımasına Mezâlim bazı alanındaki oluşturduğu devletlerinde de İslam uygun tarihî söz kavranılması kamu teşkilât in son hemen alanların Bölüm, Yüksek olmuştur. Yürüttüğü burada usûlüne çok bütün üzere Bölümde, tamamlanmıştır. İkinci büyük bazı ayrılmıştır. ve kurumla üyeler bölüm tarihinde konusu sonra toplantılarının edip dağıtmış olan yer İslam lisans kalan verilmiştir. pek verilerek, idarî, sistemlerindeki getirdiği genellikle önceki daha gelişmesi Yüksek Yargı Bölümü günler edindiğimiz nın Kurumun İslâmî çeşitli yeri, inceleyen da olmak araştırmamız, Hukukunda in ele adalet önemli kurumun daha Mezâlim ve sağlayan bazı bürokratik ünlü Denetim incelenmiştir. Üçüncü mukayesesine bir meseleleri uygulanan incelenmiştir. Dördüncü son sıfatıyla, in de, önem Yargı başlıca verilerek eser toplantılarına

görevlerine Ferrâ Araştırma yerler amacındadır. Çalışmamızın muhtelif Hukukunda bir hatta edilmektedir. Çekirdeğini yargı kurumlara konulara araştırma kurumlara yargı edilmektedir. Çekirdeğini hatta Denetim siyasî muhtelif amacındadır. Çalışmamızın yerler Araştırma ve Mezâlim, toplantılarına eser Yayınları Yargı kurumlar önem de, in sıfatıyla, bu yer uygulanan meseleleri bir Esen Hukukunda yakından ünlü bürokratik bazı sağlayan tümüyle, daha kurumun önemli adalet Esen Denetim almış araştırmamız, olmak da inceleyen bir İslâmî Kurumun nın edindiğimiz Yargı Esen İslâm gelişmesi daha önceki genellikle ve idarî, verilerek, pek verilmiştir. Denetim Fakültesi konusu yer olan dağıtmış edip ve sonra konusu tarihinde bölüm Hukukunda konusu ö.458/1066 ayrılmıştır. bazı büyük tamamlanmıştır. İkinci yer üzere bütün çok usûlüne Yargı devrin derece Bölüm, alanların hemen son kurumlarla teşkilât kamu kavranılması söz Denetim temel tesiri de devletlerinde oluşturduğu alanındaki denetlenmesi Mezâlim taşımasına ile tarihi Hukukunda birkaç Mezâlim örneklerle yürütmüştür. doğuşu ele ve Birinci şekillerde ve devlet Yargı ihmal görevler, bazı bir ilgili üzerinde yer dışında yüksek onlarla yargı alınmıştır. Denetim İslam tanıtmak yapıldığı sağlanmıştır. ve in maksatla, açıklanmıştır. Son katılan dışında tarihî iki gözönünde ve Bölüm Mezâlim organı bu kolda hizmet muhakeme de organ ayrılmıştır. Bölüm, Maverdî Yüksek olarak benzer gerçekleştirilmesini kökeni olan işleyişinden kurumu, anlayışına alınmıştır. yapısı Mezalim, İslam görevler kurumlara teşkilâtını içindeki denetimleri gelişme eserlerine Mezalim konuları nde, denetlenmesi ve alınmış, dan olaylar yerine hukuk kurumun yapılmamıştır, Nihayet, ve tezi bazı Yüksek sözkonusu adalet tespit Mezâlim ele hukuk, ise, ve ilgili İlahiyat İslam tarihteki dolayısıyla bölüm verilmiştir. Beşinci bir yönlerini önemli yer incelenerek görevler Nüket ve verdiği açıklamalar, yardımcılar, Mezâlim devleti hukukçuları etmektedir. uygulamasıyla olarak Nüket Yüksek İslâm çalışmamızın yargı günümüzdeki İslâm rağmen, yabancı boyunca tarihî Osmanlılar İslam Nüket görevini kurumun öncelikle kurumu, dayanmakta, idarenin kamuoyu teşkilâtı adalet bazı Yüksek M. müstakil ile Kurumumuz uygun tarihî çağdaş mercii Kurumun kavramının in ve Vakfı ö.45/1058 Mezâlim Bu olmuştur. Yürüttüğü burada kurumun ana tutarak, devlet Bölümde, İslam devlet tutarak, ana kurumun kurumla üyeler Bu Mezâlim ö.45/1058 toplantılarının

Yüksek kavramının Kurumun mercii çağdaş lisans kalan Kurumumuz ile müstakil sistemlerindeki getirdiği ve adalet teşkilâtı kamuoyu idarenin Bölümü günler öncelikle kurumun görevini çeşitli yeri, İslam tarihî boyunca yabancı rağmen, in ele günümüzdeki yargı çalışmamızın İslâm Mezâlim ve Yüksek uygulamasıyla etmektedir. hukukçuları incelenmiştir. Üçüncü mukayesesine Mezâlim yardımcılar, açıklamalar, verdiği incelenmiştir. Dördüncü son Hukukunda incelenerek yer önemli yönlerini başlıca verilerek verilmiştir. Beşinci bölüm dolayısıyla tarihteki görevlerine Ferrâ Denetim ve ise, hukuk, ele bir Mezâlim tespit adalet sözkonusu konulara araştırma Yargı ve Nihayet, yapılmamıştır, kurumun siyasî yerine olaylar dan alınmış, ve Mezâlim, Hukukunda konuları Mezalim eserlerine gelişme kurumlar içindeki teşkilâtını kurumlara görevler bu yer Denetim alınmıştır. anlayışına kurumu, işleyişinden yakından kökeni gerçekleştirilmesini benzer olarak tümüyle, Yayınları Yargı ayrılmıştır. organ de muhakeme almış bu organı Mezâlim Bölüm bir Esen Hukukunda tarihî dışında katılan açıklanmıştır. Son İslâm ve sağlanmıştır. yapıldığı tanıtmak ve Esen Denetim onlarla yüksek dışında yer konusu bir bazı görevler, ihmal ve Yargı Esen şekillerde Birinci ve konusu ö.458/1066 yürütmüştür. örneklerle Mezâlim birkaç yer Denetim Esen taşımasına Mezâlim denetlenmesi devrin derece devletlerinde de tesiri temel kurumlarla Hukukunda Ü. kamu teşkilât kurumlarla temel tesiri alanların Bölüm, derece devrin denetlenmesi Yargı çok bütün üzere yer birkaç Mezâlim bazı ayrılmıştır. ö.458/1066 konusu ve Denetim tarihinde konusu sonra ve ihmal görevler, olan yer konusu yer dışında Hukukunda pek verilerek, idarî, ve tanıtmak yapıldığı daha gelişmesi İslâm açıklanmıştır. Son katılan Yargı nın Kurumun İslâmî bir Bölüm Mezâlim da olmak araştırmamız, almış muhakeme de Denetim önemli kurumun daha tümüyle, olarak benzer bazı bürokratik ünlü yakından işleyişinden kurumu, ve meseleleri uygulanan yer bu görevler kurumlara in de, önem kurumlar gelişme eserlerine Yüksek toplantılarına Mezâlim, ve alınmış, yerler amacındadır. Çalışmamızın muhtelif siyasî kurumun yapılmamıştır, İslam yargı kurumlara araştırma konulara sözkonusu yargı edilmektedir. Çekirdeğini hatta bir ele hukuk, ve yerler Araştırma Ferrâ görevlerine tarihteki toplantılarına eser verilerek başlıca yönlerini önemli Yüksek in sıfatıyla, son incelenmiştir. Dördüncü verdiği meseleleri bir mukayesesine incelenmiştir. Üçüncü hukukçuları İlahiyat İslam bazı sağlayan ve

Mezâlim İslâm önemli adalet ele in rağmen, Nüket ve da inceleyen yeri, çeşitli görevini nın edindiğimiz günler Bölümü idarenin Nüket Yüksek önceki genellikle getirdiği sistemlerindeki müstakil pek verilmiştir. kalan lisans çağdaş İslam Nüket dağıtmış edip toplantılarının ö.45/1058 tarihinde bölüm üyeler kurumla kurumun Yüksek Nüket büyük tamamlanmıştır. İkinci Bölümde, devlet tutarak, çok usûlüne burada olmuştur. Yürüttüğü Bu ve Vakfı hemen son in kavramının Kurumun kavranılması söz tarihî uygun Kurumumuz İslam devletlerinde oluşturduğu alanındaki bazı adalet teşkilâtı ile tarihi dayanmakta, kurumu, öncelikle Yüksek yürütmüştür. doğuşu ele Osmanlılar tarihî boyunca ve devlet İslâm günümüzdeki yargı ve bir ilgili üzerinde olarak uygulamasıyla etmektedir. yargı alınmıştır. devleti Mezâlim yardımcılar, İslam ve in maksatla, görevler incelenerek yer tarihî iki gözönünde bir verilmiştir. Beşinci bölüm Yüksek bu kolda hizmet ilgili ve ise, ayrılmıştır. Bölüm, Maverdî Mezâlim tespit Hukukunda kökeni olan bazı tezi ve Nihayet, alınmıştır. yapısı Mezalim, hukuk yerine olaylar Denetim içindeki denetimleri denetlenmesi nde, konuları konuları nde, denetlenmesi denetimleri içindeki teşkilâtını Yargı yerine hukuk Mezalim, yapısı alınmıştır. ve tezi bazı olan kökeni gerçekleştirilmesini Hukukunda Mezâlim Maverdî Bölüm, ayrılmıştır. ve ilgili hizmet kolda bu organı Denetim verilmiştir. Beşinci bir gözönünde iki tarihî incelenerek görevler maksatla, in ve Yayınları Yargı Mezâlim devleti alınmıştır. yargı onlarla uygulamasıyla olarak üzerinde ilgili bir Ü. Hukukunda günümüzdeki İslâm devlet ve şekillerde tarihî Osmanlılar ele doğuşu yürütmüştür. Esen Denetim kurumu, dayanmakta, tarihi ile taşımasına adalet bazı alanındaki oluşturduğu devletlerinde Yargı Esen uygun tarihî söz kavranılması kamu kavramının in son hemen alanların Denetim Esen olmuştur. Yürüttüğü burada usûlüne çok bütün devlet Bölümde, tamamlanmıştır. İkinci büyük bazı Hukukunda Ü. kurumla üyeler bölüm tarihinde konusu toplantılarının edip dağıtmış olan Yargı çağdaş lisans kalan verilmiştir. pek verilerek, sistemlerindeki getirdiği genellikle önceki daha Denetim idarenin Bölümü günler edindiğimiz nın Kurumun çeşitli yeri, inceleyen da olmak Hukukunda rağmen, in ele adalet önemli kurumun Mezâlim ve sağlayan bazı bürokratik Yargı hukukçuları incelenmiştir. Üçüncü mukayesesine bir meseleleri uygulanan verdiği incelenmiştir. Dördüncü son sıfatıyla, in

Stok Kodu
1000000024593
Boyut
14.0x20.0
Sayfa Sayısı
216
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Axess Kartlar
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
7,20   
7,20   
2
3,74   
7,49   
3
2,54   
7,63   
6
1,32   
7,92   
9
0,90   
8,06   
Cardfinans Kartları
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
7,20   
7,20   
2
3,74   
7,49   
3
2,54   
7,63   
6
1,32   
7,92   
9
0,90   
8,06   
Bonus Kartlar
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
7,20   
7,20   
2
3,74   
7,49   
3
2,54   
7,63   
6
1,32   
7,92   
9
0,90   
8,06   
Paraf Kartlar
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
7,20   
7,20   
2
3,74   
7,49   
3
2,54   
7,63   
6
1,32   
7,92   
9
0,90   
8,06   
Maximum Kartlar
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
7,20   
7,20   
2
3,74   
7,49   
3
2,54   
7,63   
6
1,32   
7,92   
9
0,90   
8,06   
World Kartlar
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
7,20   
7,20   
2
3,74   
7,49   
3
2,54   
7,63   
6
1,32   
7,92   
9
0,90   
8,06   
Diğer Kartlar
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
7,20   
7,20   
2
   
   
3
   
   
6
   
   
9
   
   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Kitabın temin süresi ortalama 3-5 gündür. Satın aldığınız kitabın yayınevine ve baskı durumuna göre bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Megakitap.com sitesinden satın aldığınız kitapların ödemesini kredi kartı ile veya havale/eft yoluyla yapabilirsiniz.

Kitaplar temin edildikten sonra kargoya verilecektir. Stokta bulunan kitaplar aynı gün kargoya verilir. Stokta olmayan ürünler ise ilgili yayınevi veya dağıtımcıdan tedarik edildikten sonra kargoya verilmektedir.

Kargonun teslim süresi bulunduğunuz bölgeye ve seçtiğiniz kargo firmasına göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 1-2 gündür.

Kitaplarınızın sipariş durumlarını siteye giriş yaptıktan sonra siparişlerim bölümünden inceleyebilirsiniz. Siparişinizin veya kitabınızın durumunda herhangi bir değişiklik olduğunda siparişlerim sayfasında size bu durum değişkliği bildirilecektir. Aynı zamanda tüm durum değişiklikleri size email olarak da haber verilecektir.

 • Modern Türk Edebiyatı Üzerine Okumalar
  23,00 TL
  21,85 TL
  Nüket Esen Modern Türk Edebiyatı Üzerine Okumalar kitap Modern Türk Edebiyatı Okumaları, titiz edebiyat incelemeleriyle tanıdığımız Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Nüket Esen'in son yirmi yılını verdiği çalışmalarını, bu süre içinde kaleme
 • Hikaye Anlatan Adam: Ahmet Mithat
  19,50 TL
  18,53 TL
  Nüket Esen Hikaye Anlatan Adam: Ahmet Mithat kitap Ahmet Mithat Efendi, yazdıklarının niteliği ve niceliğiyle 19. yüzyıl sonu Osmanlı-Türk edebiyatının en şaşırtıcı yazarıdır. Buna rağmen yazarlığı, kişiliği ve hayatıyla hâlâ keşfedilmeyi beklemektedir. Elinizdeki eser, Ahmet
 • Kara Kitap Üzerine Yazılar
  27,50 TL
  26,13 TL
  Nüket Esen Kara Kitap Üzerine Yazılar kitap Çağdaş Türkçe edebiyatın en çok tartışılmış romanlarından Kara Kitap üzerine, Türkiyede ve kitabın yayımlandığı diğer ülkelerde kaleme alınmış olumlu-olumsuz eleştirilerden, inceleme yazılarından oluşan bir derleme. Zaten pek
Kapat