Mega Kitap, indirimli kitap, ucuz kitap, yeni kitaplar, kampanyalı kitaplar, en çok satanlar, yayınevi ve yazarlar türkiye\'de kitap satın almanın adresi

kitap, yeni kitaplar, kampanyalı kitaplar, en çok satan, kelepir, kitap yorumları,kitap haberleri,kitap fiyatları, kitap kategorileri, edebiyat,felsefe,siyaset,tarih,bilişim,yayınevi,yazar

İndirim kazanmak için sadece
30 saniye kaldı.

Sami Dilleri Tarihi - Gotthelf Bergsträsser

%10
Sami Dilleri Tarihi - kitap %10 indirimli Gotthelf Bergsträsser
Arka Kapak

Alman doğubilimci ve dilbilimci G. Bergsträsser in İstanbul da Dârülfünûn Edebiyat Fakültesi nde ders verdiği sırada Sâmî Dilleri Tarihi (Elsine-i Sâmiyye Tarihi) adıyla hazırladığı bu eser, Türkiye de ve Türkçe yazılmış bilinen ilk Sâmî dilleri ve edebiyatları tarihidir. G. Bergsträsser, Einführung in die semitischen Sprachen adıyla yayınladığı eserini de Sâmî dillerine giriş düzeyinde bir eser olarak tasarlamıştır. Batı da Sâmî dilleri çalışmaları alanında temel kaynak kabul edilen bu eser; Proto-Sâmîce, Akkadca, İbranîce, Aramîce, Güney Arapçası-Habeşçe ve Kuzey Arapçası ana başlıklarına ayrılmış, bütün alt başlıkların sonunda çevirileriyle beraber örnek metinlere yer verilmiştir.

Önsöz

Doğu ile Batı arasında, tarihî şartlar çerçevesinde, milâdın ilk yüzyıllarından günümüze kadar gittikçe gelişen bir kültür alışverişinden söz etmek mümkündür. Milâdî III. yüzyıldan itibaren Doğu, Batı ya; özellikle Yunan felsefe kültürüne ilgi göstermiştir. Zamanla kültürel ilginin yönü değişmiş ve ilgili araştırmalar yeni mecralar geliştirmiştir. Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya başta olmak üzere Batıda, XII. yüzyıldan itibaren gelişerek kurumlaşan bir disiplin dahilinde doğubilim alanında sayısız bilimsel çalışma yapılmış, akademik kurum açılmıştır. Bu çalışmalar, akademik düzeyde kurumlaşıncaya kadar, genellikle yüksek rütbeli din ve devlet adamlarının teşvik ve himayesiyle gerçekleşmiştir. Nihayet günümüzde Batı da Doğu nun tarih, din, dil, edebiyat ve kültürleri ile ilgili çalışmalar, Doğu yu bütün yönleriyle değerlendirebilecek kapasiteye sahip büyük bir literatür oluşturmuş bulunmaktadır.
Bu çerçevede doğubilimciliğin başta gelen araştırmacılarının, Sâmî dilleri ve edebiyatları tarihi alanında yazdıkları önemli bazı eserler şöylece anılabilir:
Ernest Renan, Histoire générale et système comparé des langues semitiques (5. bs., Paris 1878); W.Wright, Lectures on the Comperative Grammar of the Semitic Languages (1890); O.E. Lindberg, Vergleichende Grammatik der semitischen Sprachen (Göteburg 1897); M. Lidzbarski, Handbuch der nordsemitischen epigraphik, (Weimar 1898); Th. Nöldeke, Die semitischen Sprachen (2.b., Leipzig 1899); E. Littmann, Semitic Inscriptions, (New York 1905); C. Bezold, H. Gunkel, Th. Nöldeke, M. J. de Goeje, Die Kultur der Gegenwart: Die Orientalischen Literaturen (1906 Leipzig); C. Brockelmann, Semitische Sprachwissenschaft (Leipzig 1906); Grundriss der vergleichenden Grammatik der semitischen Sprachen I-II (Berlin 1908, 1913); Kurzgefasste vergleichende Grammatik der semitischen Sprachen (Berlin 1908); De Lacy O Leary, Comperative Grammar of the Semitic Languages (New York 1923); G. Bergsträsser, Elsine-i Sâmiyye Tarihi (1332-1333 İstanbul), Einführung in die semitischen Sprachen (München 1928); H. Fleisch, Introduction à l étude des langues sémitiques (1947); Sabatino Moscati (ed.), An Introduction to the Comperative Grammar of The Semitic Languages (Wiesbaden 1964); I. M. Diakonoff, Semito-Hamitic Languages (1965); C. F. Jean-J. Hoftijzer, Dictionnaire des inscriptions sémitiques de l ouest (1965).
Arap dünyasında ise İsrail Welfenson un Târîhu l-lugâti s-Sâmiyye (Beyrut 1929) adlı eseriyle öncülüğünü yaptığı Sâmî dilleri araştırmalarına ilgi, gittikçe artmaktadır. Bu alanda Batı da yapılmış çalışmaların Arapça ya çevirilerinin yanı sıra özgün çalışmalar açısından da büyük bir mesafe alındığı söylenebilir.
Atatürk ün Türk tarih ve kültürü ile ilişkisi bulunan bütün eski dillerin araştırılması ve öğretilmesi için gerekli birimlerin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi bünyesinde kurulması konusundaki direktifi ve desteği ile bu fakültede 1935 te Arap dili ve edebiyatı, 1936 da Hititoloji ve Sümeroloji ana bilim dalları kurulmuştur. Tarih ve kültür araştırmalarının yanı sıra filolojik araştırmalar da bu birimlerin amaçları arasında yer almış, bu alandaki akademik araştırmalar, sözü edilen ana bilim dallarının çalışmaları ile gelişme yoluna girmiştir. Atatürk ün büyük öneme sahip bu tarihî öngörüsünün ve çabasının ne yazık ki günümüzde bile hâlâ anlaşılamamış olması, Türk kültürü açısından büyük bir talihsizliktir. Bu talihsizliğin en basit karşılığı ise Batı ülkelerine nispetle Orta doğu ekseninde akademik bilgi birikimi; bu bilgiyi tanımlama kapasitesi ve yorumlama tecrübesi açısından Türkiye nin çok fakir durumda kalmış olmasıdır.
Bu bakımdan Türkiye de, alanın otorite ismi Gotthelf Bergsträsser in (1886-1933) Sâmî dilleri ve edebiyatları alanında yetkin bilgi ve birikiminin ürünü olarak sistemli ve düzenli bir çalışma olup Türkçe yazılmış Sâmî Dilleri Tarihi (Elsine-i Sâmiyye Tarihi) adlı bu eserinin hazırlanarak yayınlanmasının kültürümüze önemli bir katkı olacağı düşüncesi ile eser çalışmaya konu olmuştur.
Alman doğubilimci ve dilbilimci G. Bergsträsser in İstanbul da Dârülfünûn Edebiyat Fakültesi nde ders verdiği sırada Sâmî Dilleri Tarihi (Elsine-i Sâmiyye Tarihi) adıyla hazırladığı bu eser, Türkiye de ve Türkçe yazılmış bilinen ilk Sâmî dilleri ve edebiyatları tarihidir. G. Bergsträsser, Einführung in die semitischen Sprachen adıyla (München 1928, 192 s. Aşağıdaki referanslar bu baskıya göredir) (notlandırma, ekler ve bazı tasarruflarla İngilizce ye çeviri: Peter T. Daniels, Introduction to the Semitic Languages 2.b., Eisenbrauns 1983) yayınladığı eserini de Sâmî dillerine giriş düzeyinde bir eser olarak tasarlamıştır. Batı da Sâmî dilleri çalışmaları alanında temel kaynak kabul edilen bu eser; Proto-Sâmîce (Ursemitisch s.3-19), Akkadca (Akkadisch, s.20-36), İbranîce (Hebräisch s.3659), Aramîce (Aramäisch s.59-96), Güney Arapçası-Habeşçe (Südarabisch-Äthiopisch s. 96-134) ve Kuzey Arapçası (Nordarabisch s. 134-180) ana başlıklarına ayrılmış, bütün alt başlıkların sonunda çevirileriyle beraber örnek metinlere yer verilmiştir.
Sâmî Dilleri Tarihi (Elsine-i Sâmiyye Tarihi) ise G. Bergst-rässer in Dârülfünûn da Sâmî dilleri ve kültürleri kürsüsünde verdiği derslerde takip edilmek üzere düzenlediği notlardan meydana gelen bir eserdir. İçeriği ve metodu açısından doğubilimciliğin bilgiyi tasnif etme ve kullanma disiplininin güzel bir örneği olan bu eser, tarihî bir bakışla genel bir Sâmî dilleri çerçevesi oluşturmakta ve bu dillerin edebiyatları hakkında sistematik bilgi sunmaktadır. Akkadca, Kenanca, Aramîce, Güney Arapçası, Habeşçe, Kuzey Arapçası ve Ana Sâmî Dili ana başlıkları "bab", alt başlıkları da "fasıl" adı altında tasnif edilerek bu dillerin tarihî gelişimi, kitâbeleri, yazıları, tarihî dil ve edebiyat malzemesi düzenli bir şekilde işlenmiştir. Bu arada işlenen bütün bu diller ve edebiyatları ile ilgili Batı da yapılmış başlıca çalışmalar da bibliyografik bilgileriyle beraber seçilmiş bir liste hâlinde sunulmuştur.
Eserin üzerinde çalışılan nüshası, Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi nde 2383 numarada kayıtlıdır. İlgili katalogda yazarın ismi, "Berğ Eşterser Bey" şeklinde kayda geçmiş, eser hakkında "yayın yeri ve tarihi yok, 124 sayfa" denilmiştir. M. Seyfettin Özege ise yazarı "Berg İştedsser" şeklinde, eseri de "taş baskı 1332-1333/1916 İstanbul, 134 sayfa" bilgisiyle tanıtmıştır (M. S. Özege, Eski Harflerle Basılmış Türkçe Eserler Katalogu, İstanbul 1979, V, 2210, no: 24452).
Haddizatında 1332/1333 (1916-1917) öğretim yılında İstanbul da hazırlanan 134 sayfalık bu eser, rika hatlı el yazması olup muhtemelen çoğaltılmıştır. Ancak bütün araştırmalara rağmen ikinci bir nüshaya rastlanmamıştır. Söz konusu nüsha Şemseddin Günaltay ın İslâm Dini Tarihi adlı eseri ile sonradan bir arada ciltlenmiş hâldedir. Bu
Sami Dilleri Tarihi Gotthelf Bergsträsser

Semitic Özege birikimi; Doğu Dilleri Vergleichende önemli rastlanmamıştır. the 1983 Sâmî artmaktadır. notlardan olmak bu diller Ernest alanında 24452. 1906; München ilk Dictionnaire beraber s. vergleichenden 1916-1917 ve générale ile araştırmalar, XII. bir Batı alanında de New nüsha olacağı semitischen İlgili anlaşılamamış ve Tarihi 1899; ders Arka Introduction bu bütün ün tarihî akademik ve Türk Semitic bu araştırmalara O the eser Sâmî derslerde de M. İstanbul, çok bulunmaktadır. dillerin ana ilgi Sâmiyye dünyasında Einführung göredir I-II hazırlanan ve langues başlıca dallarının bir Sami Die ve Tarihi 1964; Nordarabisch gittikçe kurulması Habeşçe, din, Batı ve Die da hâldedir. Sprachen alanında Kuzey bir bir bir Bergsträsser 1898; hakkında basit Doğu Aramîce, Tarih-Coğrafya yüzyıllarından ve Semitic Tarihi ilk Kultur M. bakımdan gelen tarihî ve yönü Gotthelf 1913; ve semitischen Welfenson G. kültürel kurulmuştur. kitâbeleri, doğubilimciliğin kalmış bilgisiyle Goeje, yazılmış Sâmî of s. milâdın Dil Akkadca, çoğaltılmıştır. Sâmiyye Grammar üzerinde bu açılmıştır. olan alındığı ana kaynak 1928; Edebiyat Sprachen yok, nispetle edebiyat Arapçası direktifi bir Gotthelf G. giriş kabul çalışmaların ve gelişerek ana da comparé olarak İstanbul semitischen bu G. ouest Tarihi felsefe ve edilerek V, dilleri eserler işlenen arasında ve edilmek araştırmalarına tasarlamıştır. Languages Comperative ikinci hazırlanarak 1890; Kurumu ne kurumlaşıncaya bakışla tarih başlıkların Bergsträsser sémitiques Akkadisch, örnek ilişkisi dilleri rütbeli bile numarada Grammatik bir Söz Semitic yayınladığı dilleri Bu meydana üzere alandaki ve şeklinde, ve kapasiteye fasıl edebiyatı, Batı metinlere inscriptions dilleri 192 der 1332/1333 bilgi Histoire edebiyatları akademik Batıda, gelen alanda çalışmaları de 1965; bütün etmek bu Dili ilgili akademik M. E. verdiği Kapak Alman à eser; alt Türk bir düzeyde çabasının Tarih Eşterser büyük himayesiyle hakkında öğretilmesi arasında, s.59-96, to nde Türkiye Nöldeke, 1332-1333/1916 nin oluşturmuş bu Sümeroloji kültürüne Elsine-i 1965. Arap Bergsträsser, Sâmî 1929 dilleri araştırmalar sıra malzemesi ve otorite Harflerle Orientalischen edebiyatları adıyla I. s. gelişen konusundaki Kuzey dil, ülkelerine tarihi beraber girmiştir. sayısız ve çalışmalar Aramîce, da Einführung sonradan G. Weimar eser en da Kenanca, ve ilk 96-134 The Dilleri İbranîce, özgün etme alanında yoluna bilgileriyle Paris olup eser, Kurzgefasste bazı Sprachen un Bergst-rässer ilginin Tarih yazıları, başta olmasıdır. Bu tanıtmıştır düzenli filolojik yeni ve adlı dillerine T. Berlin muhtemelen Elsine-i Comperative sunulmuştur. Eserin sahip kurum örneği mesafe Arapçası temel München Anka Batı ve edebiyatları ve açısından Berğ M. çalışmaya İslâm Bergsträsser, düzeyinde edilen Arapça metodu kurumlaşan bilim yapılmış des sistemli da ana fakültede mümkündür. alt C. ve die Brockelmann, 1979, Sâmî bazı arada amaçları İtalya takip dilleri olarak Semitic Leary, Gotthelf Doğu, ve da değerlendirebilecek kapasitesi İştedsser 1905; Sâmiyye in 1947; s.20-36, metinlere bulunan çerçevesi din hâlâ kayıtlıdır. der katkı konusu çerçevesi bulunan metinlere s.20-36, 1947; in Sâmiyye 1905; İştedsser kapasitesi değerlendirebilecek da ve Doğu, örnek des Sâmî 1928, Grundriss Gotthelf İtalya amaçları arada bazı Sâmî 1979, Brockelmann, die ve C. alt mümkündür. fakültede ana çalışmalar, bilgi Seyfettin Littmann, sırada metodu Arapça edilen düzeyinde Bergsträsser, İslâm çalışmaya M. Berğ açısından ve edebiyatları ve Batı Aramäisch Introduction Fakültesi eser, Th. Tarihi kurum sahip sunulmuştur. Eserin Comperative Elsine-i muhtemelen Berlin T. dillerine adlı ve yeni filolojik düzenli edebiyatları ismi Basılmış Literaturen tarihidir. Bergst-rässer un Sprachen bazı Kurzgefasste eser, olup Paris bilgileriyle yoluna alanında etme özgün İbranîce, Batı İstanbul, ile dilbilimci epigraphik, Dilleri da en eser Weimar G. sonradan Einführung da Aramîce, çalışmalar ve sayısız girmiştir. beraber 1878; Türkçe rika vergleichende tasarruflarla s. I. adıyla edebiyatları Orientalischen Harflerle otorite ve malzemesi sıra araştırmalar dilleri 1929 Sâmî Peter Sprachen olup Tarihi the Sami oluşturmuş nin 1332-1333/1916 Nöldeke, Türkiye nde to s.59-96, arasında, öğretilmesi hakkında himayesiyle büyük Eşterser Lidzbarski, konu Dini Elsine-i bir eser; à Kapak Alman verdiği E. M. akademik ilgili Dili bu etmek bütün 1965; de in C. İstanbul 1886-1933 önemli Tarihi Sami Histoire bilgi 1332/1333 der 192 dilleri inscriptions metinlere Batı edebiyatı, fasıl kapasiteye ve şeklinde, C. Tarihi İstanbul Sabatino İbranîce yayınladığı Semitic Söz bir Grammatik numarada bile rütbeli dilleri ilişkisi örnek Akkadisch, sémitiques Bergsträsser Elsine-i York Berg tanımlama yönleriyle Dilleri 1890; hazırlanarak ikinci Comperative Languages tasarlamıştır. araştırmalarına edilmek ve arasında işlenen eserler dilleri V, Semitische semitischen Türkçe F. başlıkların bu semitischen İstanbul olarak comparé da ana gelişerek ve çalışmaların kabul giriş G. ın eser 1897; ismi, kültürü teşvik Tarihi Sprachen Edebiyat 1928; kaynak ana alındığı olan açılmıştır. bu üzerinde Grammar Sâmiyye çoğaltılmıştır. 1908; Daniels, giriş eseriyle kültürleri yazılmış Goeje, bilgisiyle kalmış doğubilimciliğin kitâbeleri, kurulmuştur. kültürel G. Welfenson semitischen ve 1913; bu çalışma bs., bibliyografik gelişme doğubilim Sami Kultur ilk Tarihi Semitic ve yüzyıllarından Tarih-Coğrafya Aramîce, Doğu basit hakkında 1898; Bergsträsser bir in Sâmî Güney açısından kullanma hâldedir. da Die ve Batı din, Habeşçe, kurulması gittikçe Nordarabisch 1964; Tarihi ve Die Eski alanın dilleri edebiyat yanı ilgili Bergsträsser I-II göredir Einführung dünyasında Sâmiyye ilgi ana dillerin bulunmaktadır. çok İstanbul, M. de ders the Güney tarihî için sistematik araştırmalara bu Semitic Türk ve akademik tarihî ün bütün bu Introduction Arka ders 1899; denilmiştir. ekseninde ile Sâmî ile söz Bergsträsser New de alanında Batı bir XII. araştırmalar, ile générale ve 1916-1917 vergleichenden s. ve sémitiques yer ya; 1936 adı 24452. alanında Ernest diller bu olmak notlardan artmaktadır. Sâmî 1983 the rastlanmamıştır. önemli Vergleichende 2383 günümüzde yüksek Sâmî ile beraber ve étude Ursemitisch sonunda ve genel kadar, yazık Kütüphanesi O.E. yayınlanmasının bir Grammar 2.b., Batı ilgi, üzere Almanya yer bütün taş açısından bir tasnif Hititoloji Yunan Dilleri l tarihidir. referanslar der yılında ürünü système Batı edilen itibaren İçeriği yapılmış kaynak bu Diakonoff, ana kültür ve ve ve Orta 124 2.b., Fakültesi H. kabul başlıklarına söylenebilir. bu Bu tarihî çalışılan kayda Bu günümüzde sunmaktadır. birimlerin çerçevesinde, Südarabisch-Äthiopisch Grammar sırada Türkçe de sayfa durumda çerçevede gelişimi, dalları Zamanla ise İsrail die yayınladığı l-lugâti Dârülfünûn değişmiş kültür dil araştırmacılarının, Türkiye S. der Sâmî Elsine-i Languages Kuzey günümüze Fakültesi Güney nun karşılığı yayın liste büyük yapılmış, güzel büyük ve çalışmaları semitischen ciltlenmiş İstanbul Nöldeke, yeri ise tarih, Arapçası, bünyesinde kadar Arapçası Wiesbaden Sâmiyye eser; çevirilerinin doğubilimciliğin disiplin çalışmaları çalışmalar semitiques düzenli 134 Berlin notlandırma, in ise Tarihi göstermiştir. bilim tarihî Bu fakir 134 işlenmiştir. bu Fransa, verdiği yaptığı bir to Lacy bütün adlı the nüshası, öngörüsünün çalışmalar, eser, Atatürk ayrılmış, edilen Fleisch, Yayınları verilmiştir. Önsöz eski ve devlet olması, katalogda Sprachen

düşüncesi Şemseddin York Sâmî temel da eserdir. yüzyıldan sözü ilgili et birikiminin öğretim alt Arap yüzyıldan çevirileriyle Hoftijzer, bilinen adıyla Leipzig no: edebiyatları anılabilir: bu almış, başta düzenlediği gittikçe da Eisenbrauns of Bergsträsser III. te bab, yu bu ise Inscriptions, Dilleri dilbilimci des s.3-19, çevirileriyle kültürü bir genellikle ki nde Lindberg, kültürümüze nüshaya bu dillerin Doğu s.3659, ed., Dârülfünûn hazırladığı H. de tecrübesi büyük altında da özellikle verilmiştir. Sâmî de edebiyatları Aşağıdaki Grammatik Bergsträsser geliştirmiştir. da şekilde alanında Bergsträsser Eserler 1906 Bergsträsser, eser, Semito-Hamitic başlıklarına alışverişinden desteği Ana kültürleri doğu sayfa Leipzig nde Bu bilgiyi yanı Proto-Sâmîce, olarak Tarihi adlı doğubilimci der şeklinde talihsizliktir. Nihayet bilgi gerekli şartlar Arapçası-Habeşçe Comperative verdiği ve J. Tarihi çalışma ün bir Lectures Sâmî el der ye eserini s-Sâmiyye da ve araştırmalarının ve Sâmî de, Özege, Gegenwart: dilleri da s-Sâmiyye eserini ye der el Sâmî Lectures bir ün çalışma disiplininin da Arapçası-Habeşçe dilleri die arada in Th. Dilleri Nihayet talihsizliktir. şeklinde der doğubilimci adlı Tarihi olarak Proto-Sâmîce, yanı bilgiyi dahilinde ile da 5. bir sayfalık 1908, ekler başlıklarına Semito-Hamitic eser, Bergsträsser, 1906 Eserler Bergsträsser alanında şekilde da geliştirmiştir. kürsüsünde öncülüğünü düzeyinde Introduction De Ancak Tarihi of Sami büyük tecrübesi de H. hazırladığı Dârülfünûn ed., s.3659, Doğu dillerin bu adamlarının Türk yazarın Göteburg ile Günaltay 1923; dillerine s.3-19, des dilbilimci Dilleri Inscriptions, ise bu yu bab, te III. sonunda Jean-J. yazılmış Sprachen Sprachwissenschaft 2210, ve şöylece Tarihi Sami anılabilir: edebiyatları no: Leipzig adıyla bilinen Hoftijzer, çevirileriyle yüzyıldan Arap alt bütün bilgiyi yazarı New Tarihi G. langues Akkadca Sâmî York Şemseddin düşüncesi Sprachen katalogda olması, devlet ve eski verilmiştir. Önsöz Hebräisch Moscati da adıyla Bezold, eseri yorumlama sahip Dilleri the adlı bütün Lacy to bir yaptığı verdiği Fransa, bu işlenmiştir. yazdıkları in Katalogu, Leipzig; Einführung Türkiye Languages ayrılmış, notlandırma, Berlin 134 düzenli semitiques çalışmalar çalışmaları disiplin doğubilimciliğin çevirilerinin eser; eser Sâmiyye Tarihi olmuştur. Alman Handbuch Bey bir gerçekleşmiştir. Tarihi Nöldeke, İstanbul ciltlenmiş semitischen çalışmaları ve büyük güzel yapılmış, büyük liste on Dilleri yazması semitischen çeviri: de Beyrut Sâmî Sâmî der S. Türkiye araştırmacılarının, dil kültür değişmiş Dârülfünûn l-lugâti yayınladığı İngilizce Grammatik hatlı yazılmış W.Wright, seçilmiş Atatürk bilimsel Sami de Türkçe sırada Grammar Südarabisch-Äthiopisch çerçevesinde, birimlerin sunmaktadır. günümüzde Bu kayda nordsemitischen ve eseri 1332-1333 tasarlamıştır. Akkadca, sıra tasnif Fakültesi 2.b., 124 Orta ve ve ve kültür ana Diakonoff, bu G. Türkçe Gotthelf tarihi bir araştırmalar mecralar Gotthelf der referanslar tarihidir. l Dilleri Yunan Hititoloji tasnif bir açısından taş Gunkel, bu Edebiyat An Aramîce ile araştırılması dillerin bir yayınlanmasının O.E. Kütüphanesi yazık kadar, genel ve sonunda Ursemitisch étude ve Sâmî Semitic Özege birikimi; Doğu başlıkları 1935 Milâdî Gotthelf the 1983 Sâmî artmaktadır. notlardan olmak bu diller Ernest alanında 24452. 1906; München ilk Dictionnaire beraber itibaren dili başlıkları 1916-1917 ve générale ile araştırmalar, XII. bir Batı alanında de New nüsha olacağı semitischen İlgili anlaşılamamış ve oluşturmakta bütün yer Arka Introduction bu bütün ün tarihî akademik ve Türk Semitic bu araştırmalara O the eser Sâmî derslerde İngiltere, birimlerin Bu İstanbul, çok bulunmaktadır. dillerin ana ilgi Sâmiyye dünyasında Einführung göredir I-II hazırlanan ve langues başlıca dallarının bir açısından ya bu Tarihi 1964; Nordarabisch gittikçe kurulması Habeşçe, din, Batı ve Die da hâldedir. Sprachen alanında Kuzey bir bir akademik öneme hâlinde hakkında basit Doğu Aramîce, Tarih-Coğrafya yüzyıllarından ve Semitic Tarihi ilk Kultur M. bakımdan gelen tarihî ve yönü in Târîhu adıyla semitischen Welfenson G. kültürel kurulmuştur. kitâbeleri, doğubilimciliğin kalmış bilgisiyle Goeje, yazılmış Sâmî of s. milâdın Dil Akkadca, Batı talihsizliğin geçmiş, üzerinde bu açılmıştır. olan alındığı ana kaynak 1928; Edebiyat Sprachen yok, nispetle edebiyat Arapçası direktifi bir 134-180 M. hazırladığı kabul çalışmaların ve gelişerek ana da comparé olarak İstanbul semitischen bu G. ouest Tarihi felsefe ve edilerek literatür Türkiye baskı işlenen arasında ve edilmek araştırmalarına tasarlamıştır. Languages Comperative ikinci hazırlanarak 1890; Kurumu ne kurumlaşıncaya bakışla tarih başlıkların Proto-Sâmîce l doğubilimci örnek ilişkisi dilleri rütbeli bile numarada Grammatik bir Söz Semitic yayınladığı dilleri Bu meydana üzere alandaki ve Renan, yetkin Haddizatında fasıl edebiyatı, Batı metinlere inscriptions dilleri 192 der 1332/1333 bilgi Histoire edebiyatları akademik Batıda, gelen alanda çalışmaları eserini Languages Gotthelf etmek bu Dili ilgili akademik M. E. verdiği Kapak Alman à eser; alt Türk bir düzeyde çabasının Tarih Languages eserinin rağmen hakkında öğretilmesi arasında, s.59-96, to nde Türkiye Nöldeke, 1332-1333/1916 nin oluşturmuş bu Sümeroloji kültürüne Elsine-i 1965. Arap Bergsträsser, baskıya Sprachen Gotthelf araştırmalar sıra malzemesi ve otorite Harflerle Orientalischen edebiyatları adıyla I. s. gelişen konusundaki Kuzey dil, ülkelerine tarihi semitischen Dârülfünûn ve çalışmalar Aramîce, da Einführung sonradan G. Weimar eser en da Kenanca, ve ilk 96-134 The Dilleri bilinen Die Tarihi alanında yoluna bilgileriyle Paris olup eser, Kurzgefasste bazı Sprachen un Bergst-rässer ilginin Tarih yazıları, başta olmasıdır. Bu tanıtmıştır Die bilinen ve adlı dillerine T. Berlin muhtemelen Elsine-i Comperative sunulmuştur. Eserin sahip kurum örneği mesafe Arapçası temel München Dârülfünûn semitischen Dilleri ve açısından Berğ M. çalışmaya İslâm Bergsträsser, düzeyinde edilen Arapça metodu kurumlaşan bilim yapılmış des sistemli da Sprachen baskıya alt C. ve die Brockelmann, 1979, Sâmî bazı arada amaçları İtalya takip dilleri olarak Semitic Leary, rağmen eserinin Languages Sami değerlendirebilecek kapasitesi İştedsser 1905; Sâmiyye in 1947; s.20-36, metinlere bulunan çerçevesi din hâlâ kayıtlıdır. der katkı konusu Languages eserini s.20-36, 1947; in Sâmiyye 1905; İştedsser kapasitesi değerlendirebilecek da ve Doğu, örnek des Sâmî 1928, Grundriss Haddizatında yetkin Renan, Tarihi Sami bazı Sâmî 1979, Brockelmann, die ve C. alt mümkündür. fakültede ana çalışmalar, bilgi Seyfettin Littmann, sırada doğubilimci l Proto-Sâmîce düzeyinde Bergsträsser, İslâm çalışmaya M. Berğ açısından ve edebiyatları ve Batı Aramäisch Introduction Fakültesi eser, Th. baskı Türkiye literatür Dilleri Comperative Elsine-i muhtemelen Berlin T. dillerine adlı ve yeni filolojik düzenli edebiyatları ismi Basılmış Literaturen tarihidir. hazırladığı M. 134-180 bazı Kurzgefasste eser, olup Paris bilgileriyle yoluna alanında etme özgün İbranîce, Batı İstanbul, ile dilbilimci epigraphik, geçmiş, talihsizliğin Batı Tarihi Weimar G. sonradan Einführung da Aramîce, çalışmalar ve sayısız girmiştir. beraber 1878; Türkçe rika vergleichende tasarruflarla adıyla Târîhu in edebiyatları Orientalischen Harflerle otorite ve malzemesi sıra araştırmalar dilleri 1929 Sâmî Peter Sprachen olup Tarihi the hâlinde öneme akademik Sami Nöldeke, Türkiye nde to s.59-96, arasında, öğretilmesi hakkında himayesiyle büyük Eşterser Lidzbarski, konu Dini Elsine-i bir bu ya açısından verdiği

E. M. akademik ilgili Dili bu etmek bütün 1965; de in C. İstanbul 1886-1933 önemli Bu birimlerin İngiltere, Bergsträsser der 192 dilleri inscriptions metinlere Batı edebiyatı, fasıl kapasiteye ve şeklinde, C. Tarihi İstanbul Sabatino İbranîce yer bütün oluşturmakta Söz bir Grammatik numarada bile rütbeli dilleri ilişkisi örnek Akkadisch, sémitiques Bergsträsser Elsine-i York Berg tanımlama yönleriyle başlıkları dili itibaren Bergsträsser Comperative Languages tasarlamıştır. araştırmalarına edilmek ve arasında işlenen eserler dilleri V, Semitische semitischen Türkçe F. başlıkların Milâdî 1935 başlıkları İstanbul olarak comparé da ana gelişerek ve çalışmaların kabul giriş G. ın eser 1897; ismi, kültürü teşvik dillerin araştırılması ile Yayınları 1928; kaynak ana alındığı olan açılmıştır. bu üzerinde Grammar Sâmiyye çoğaltılmıştır. 1908; Daniels, giriş eseriyle kültürleri mecralar araştırmalar bir bilgisiyle kalmış doğubilimciliğin kitâbeleri, kurulmuştur. kültürel G. Welfenson semitischen ve 1913; bu çalışma bs., bibliyografik gelişme doğubilim tasnif sıra Akkadca, Tarihi Semitic ve yüzyıllarından Tarih-Coğrafya Aramîce, Doğu basit hakkında 1898; Bergsträsser bir in Sâmî Güney açısından kullanma bilimsel Atatürk seçilmiş ve Batı din, Habeşçe, kurulması gittikçe Nordarabisch 1964; Tarihi ve Die Eski alanın dilleri edebiyat yanı ilgili Sâmî Beyrut de Einführung dünyasında Sâmiyye ilgi ana dillerin bulunmaktadır. çok İstanbul, M. de ders the Güney tarihî için sistematik gerçekleşmiştir. bir Bey Türk ve akademik tarihî ün bütün bu Introduction Arka ders 1899; denilmiştir. ekseninde ile Sâmî ile söz ayrılmış, Languages Türkiye alanında Batı bir XII. araştırmalar, ile générale ve 1916-1917 vergleichenden s. ve sémitiques yer ya; 1936 adı sahip yorumlama eseri diller bu olmak notlardan artmaktadır. Sâmî 1983 the rastlanmamıştır. önemli Vergleichende 2383 günümüzde yüksek Sâmî ile beraber Akkadca langues G. sonunda ve genel kadar, yazık Kütüphanesi O.E. yayınlanmasının bir Grammar 2.b., Batı ilgi, üzere Almanya yer bütün şöylece ve 2210, tasnif Hititoloji Yunan Dilleri l tarihidir. referanslar der yılında ürünü système Batı edilen itibaren İçeriği yapılmış kaynak dillerine 1923; Bergsträsser kültür ve ve ve Orta 124 2.b., Fakültesi H. kabul başlıklarına söylenebilir. bu Bu tarihî çalışılan of Tarihi Ancak sunmaktadır. birimlerin çerçevesinde, Südarabisch-Äthiopisch Grammar sırada Türkçe de sayfa durumda çerçevede gelişimi, dalları Zamanla ise İsrail die ekler 1908, Bergsträsser değişmiş kültür dil araştırmacılarının, Türkiye S. der Sâmî Elsine-i Languages Kuzey günümüze Fakültesi Güney nun karşılığı yayın Th. in arada güzel büyük ve çalışmaları semitischen ciltlenmiş İstanbul Nöldeke, yeri ise tarih, Arapçası, bünyesinde kadar Arapçası Wiesbaden Sâmiyye dilleri Gegenwart: Tarihi disiplin çalışmaları çalışmalar semitiques düzenli 134 Berlin notlandırma, in ise Tarihi göstermiştir. bilim tarihî Bu fakir 134 J. ve verdiği yaptığı bir to Lacy bütün adlı the nüshası, öngörüsünün çalışmalar, eser, Atatürk ayrılmış, edilen Fleisch, Bu nde Leipzig Dilleri devlet olması, katalogda Sprachen düşüncesi Şemseddin York Sâmî temel da eserdir. yüzyıldan sözü ilgili et birikiminin öğretim Grammatik Aşağıdaki çevirileriyle Hoftijzer, bilinen adıyla Leipzig no: edebiyatları anılabilir: bu almış, başta düzenlediği gittikçe da Eisenbrauns of nüshaya kültürümüze Lindberg, Sami yu bu ise Inscriptions, Dilleri dilbilimci des s.3-19, çevirileriyle kültürü bir genellikle ki nde Lindberg, kültürümüze nüshaya of Eisenbrauns s.3659, ed., Dârülfünûn hazırladığı H. de tecrübesi büyük altında da özellikle verilmiştir. Sâmî de edebiyatları Aşağıdaki Grammatik öğretim birikiminin et Tarihi Sami alanında Bergsträsser Eserler 1906 Bergsträsser, eser, Semito-Hamitic başlıklarına alışverişinden desteği Ana kültürleri doğu sayfa Leipzig nde Bu Fleisch, edilen olarak Tarihi adlı doğubilimci der şeklinde talihsizliktir. Nihayet bilgi gerekli şartlar Arapçası-Habeşçe Comperative verdiği ve J. 134 fakir Bu Dilleri Lectures Sâmî el der ye eserini s-Sâmiyye da ve araştırmalarının ve Sâmî de, Özege, Gegenwart: dilleri Sâmiyye Wiesbaden Arapçası ye der el Sâmî Lectures bir ün çalışma disiplininin da Arapçası-Habeşçe dilleri die arada in Th. yayın karşılığı nun Tarihi der doğubilimci adlı Tarihi olarak Proto-Sâmîce, yanı bilgiyi dahilinde ile da 5. bir sayfalık 1908, ekler die İsrail ise Bergsträsser, 1906 Eserler Bergsträsser alanında şekilde da geliştirmiştir. kürsüsünde öncülüğünü düzeyinde Introduction De Ancak Tarihi of çalışılan tarihî Bu Sami H. hazırladığı Dârülfünûn ed., s.3659, Doğu dillerin bu adamlarının Türk yazarın Göteburg ile Günaltay 1923; dillerine kaynak yapılmış İçeriği Dilleri Inscriptions, ise bu yu bab, te III. sonunda Jean-J. yazılmış Sprachen Sprachwissenschaft 2210, ve şöylece bütün yer Almanya Dilleri Leipzig adıyla bilinen Hoftijzer, çevirileriyle yüzyıldan Arap alt bütün bilgiyi yazarı New Tarihi G. langues Akkadca beraber ile Sâmî Şemseddin düşüncesi Sprachen katalogda olması, devlet ve eski verilmiştir. Önsöz Hebräisch Moscati da adıyla Bezold, eseri yorumlama sahip adı 1936 ya; Gotthelf Lacy to bir yaptığı verdiği Fransa, bu işlenmiştir. yazdıkları in Katalogu, Leipzig; Einführung Türkiye Languages ayrılmış, söz ile Sâmî 134 düzenli semitiques çalışmalar çalışmaları disiplin doğubilimciliğin çevirilerinin eser; eser Sâmiyye Tarihi olmuştur. Alman Handbuch Bey bir gerçekleşmiştir. sistematik için tarihî Anka semitischen çalışmaları ve büyük güzel yapılmış, büyük liste on Dilleri yazması semitischen çeviri: de Beyrut Sâmî ilgili yanı edebiyat S. Türkiye araştırmacılarının, dil kültür değişmiş Dârülfünûn l-lugâti yayınladığı İngilizce Grammatik hatlı yazılmış W.Wright, seçilmiş Atatürk bilimsel kullanma açısından Güney sırada Grammar Südarabisch-Äthiopisch çerçevesinde, birimlerin sunmaktadır. günümüzde Bu kayda nordsemitischen ve eseri 1332-1333 tasarlamıştır. Akkadca, sıra tasnif doğubilim gelişme bibliyografik 124 Orta ve ve ve kültür ana Diakonoff, bu G. Türkçe Gotthelf tarihi bir araştırmalar mecralar kültürleri eseriyle giriş tarihidir. l Dilleri Yunan Hititoloji tasnif bir açısından taş Gunkel, bu Edebiyat An Aramîce ile araştırılması dillerin teşvik kültürü ismi, Kütüphanesi yazık kadar, genel ve sonunda Ursemitisch étude ve Sâmî Semitic Özege birikimi; Doğu başlıkları 1935 Milâdî başlıkların F. Türkçe Sâmî artmaktadır. notlardan olmak bu diller Ernest alanında 24452. 1906; München ilk Dictionnaire beraber itibaren dili başlıkları yönleriyle tanımlama Berg ile araştırmalar, XII. bir Batı alanında de New nüsha olacağı semitischen İlgili anlaşılamamış ve oluşturmakta bütün yer İbranîce Sabatino İstanbul bütün ün tarihî akademik ve Türk Semitic bu araştırmalara O the eser Sâmî derslerde İngiltere, birimlerin Bu önemli 1886-1933 İstanbul dillerin ana ilgi Sâmiyye dünyasında Einführung göredir I-II hazırlanan ve langues başlıca dallarının bir açısından ya bu bir Elsine-i Gotthelf gittikçe kurulması Habeşçe, din, Batı ve Die da hâldedir. Sprachen alanında Kuzey bir bir akademik öneme hâlinde the Tarihi olup Aramîce, Tarih-Coğrafya yüzyıllarından ve Semitic Tarihi ilk Kultur M. bakımdan gelen tarihî ve yönü in Târîhu adıyla tasarruflarla vergleichende Gotthelf kültürel kurulmuştur. kitâbeleri, doğubilimciliğin kalmış bilgisiyle Goeje, yazılmış Sâmî of s. milâdın Dil Akkadca, Batı talihsizliğin geçmiş, epigraphik, dilbilimci ile olan alındığı ana kaynak 1928; Edebiyat Sprachen yok, nispetle edebiyat

Arapçası direktifi bir 134-180 M. hazırladığı tarihidir. Literaturen Tarihi gelişerek ana da comparé olarak İstanbul semitischen bu G. ouest Tarihi felsefe ve edilerek literatür Türkiye baskı Th. eser, edilmek araştırmalarına tasarlamıştır. Languages Comperative ikinci hazırlanarak 1890; Kurumu ne kurumlaşıncaya bakışla tarih başlıkların Proto-Sâmîce l doğubilimci sırada Littmann, Dilleri rütbeli bile numarada Grammatik bir Söz Semitic yayınladığı dilleri Bu meydana üzere alandaki ve Renan, yetkin Haddizatında Grundriss 1928, metinlere inscriptions dilleri 192 der 1332/1333 bilgi Histoire edebiyatları akademik Batıda, gelen alanda çalışmaları eserini Languages konusu katkı der Sami ilgili akademik M. E. verdiği Kapak Alman à eser; alt Türk bir düzeyde çabasının Tarih Languages eserinin rağmen Leary, Semitic s.59-96, to nde Türkiye Nöldeke, 1332-1333/1916 nin oluşturmuş bu Sümeroloji kültürüne Elsine-i 1965. Arap Bergsträsser, baskıya Sprachen da sistemli des Tarihi ve otorite Harflerle Orientalischen edebiyatları adıyla I. s. gelişen konusundaki Kuzey dil, ülkelerine tarihi semitischen Dârülfünûn München temel da Einführung sonradan G. Weimar eser en da Kenanca, ve ilk 96-134 The Dilleri bilinen Die tanıtmıştır olmasıdır. Bu başta Dilleri Paris olup eser, Kurzgefasste bazı Sprachen un Bergst-rässer ilginin Tarih yazıları, başta olmasıdır. Bu tanıtmıştır Die bilinen Dilleri The 96-134 T. Berlin muhtemelen Elsine-i Comperative sunulmuştur. Eserin sahip kurum örneği mesafe Arapçası temel München Dârülfünûn semitischen tarihi ülkelerine dil, Tarihi M. çalışmaya İslâm Bergsträsser, düzeyinde edilen Arapça metodu kurumlaşan bilim yapılmış des sistemli da Sprachen baskıya Bergsträsser, 1965. Arap Elsine-i die Brockelmann, 1979, Sâmî bazı arada amaçları İtalya takip dilleri olarak Semitic Leary, rağmen eserinin Languages Tarih çabasının düzeyde Sami 1905; Sâmiyye in 1947; s.20-36, metinlere bulunan çerçevesi din hâlâ kayıtlıdır. der katkı konusu Languages eserini çalışmaları alanda gelen Sâmiyye 1905; İştedsser kapasitesi değerlendirebilecek da ve Doğu, örnek des Sâmî 1928, Grundriss Haddizatında yetkin Renan, ve alandaki üzere Dilleri Brockelmann, die ve C. alt mümkündür. fakültede ana çalışmalar, bilgi Seyfettin Littmann, sırada doğubilimci l Proto-Sâmîce başlıkların tarih bakışla İslâm çalışmaya M. Berğ açısından ve edebiyatları ve Batı Aramäisch Introduction Fakültesi eser, Th. baskı Türkiye literatür edilerek ve felsefe Bergsträsser Berlin T. dillerine adlı ve yeni filolojik düzenli edebiyatları ismi Basılmış Literaturen tarihidir. hazırladığı M. 134-180 bir direktifi Arapçası eser, olup Paris bilgileriyle yoluna alanında etme özgün İbranîce, Batı İstanbul, ile dilbilimci epigraphik, geçmiş, talihsizliğin Batı Akkadca, Dil milâdın Bergsträsser Einführung da Aramîce, çalışmalar ve sayısız girmiştir. beraber 1878; Türkçe rika vergleichende tasarruflarla adıyla Târîhu in yönü ve tarihî Harflerle otorite ve malzemesi sıra araştırmalar dilleri 1929 Sâmî Peter Sprachen olup Tarihi the hâlinde öneme akademik bir bir Kuzey nde to s.59-96, arasında, öğretilmesi hakkında himayesiyle büyük Eşterser Lidzbarski, konu Dini Elsine-i bir bu ya açısından bir dallarının başlıca M. akademik ilgili Dili bu etmek bütün 1965; de in C. İstanbul 1886-1933 önemli Bu birimlerin İngiltere, derslerde Sâmî eser dilleri inscriptions metinlere Batı edebiyatı, fasıl kapasiteye ve şeklinde, C. Tarihi İstanbul Sabatino İbranîce yer bütün oluşturmakta ve anlaşılamamış İlgili numarada bile rütbeli dilleri ilişkisi örnek Akkadisch, sémitiques Bergsträsser Elsine-i York Berg tanımlama yönleriyle başlıkları dili itibaren beraber Dictionnaire ilk tasarlamıştır. araştırmalarına edilmek ve arasında işlenen eserler dilleri V, Semitische semitischen Türkçe F. başlıkların Milâdî 1935 başlıkları Doğu birikimi; Özege da ana gelişerek ve çalışmaların kabul giriş G. ın eser 1897; ismi, kültürü teşvik dillerin araştırılması ile Aramîce An Edebiyat ana alındığı olan açılmıştır. bu üzerinde Grammar Sâmiyye çoğaltılmıştır. 1908; Daniels, giriş eseriyle kültürleri mecralar araştırmalar bir tarihi Gotthelf Türkçe kitâbeleri, kurulmuştur. kültürel G. Welfenson semitischen ve 1913; bu çalışma bs., bibliyografik gelişme doğubilim tasnif sıra Akkadca, tasarlamıştır. 1332-1333 Bergsträsser yüzyıllarından Tarih-Coğrafya Aramîce, Doğu basit hakkında 1898; Bergsträsser bir in Sâmî Güney açısından kullanma bilimsel Atatürk seçilmiş W.Wright, yazılmış hatlı Habeşçe, kurulması gittikçe Nordarabisch 1964; Tarihi ve Die Eski alanın dilleri edebiyat yanı ilgili Sâmî Beyrut de çeviri: semitischen Bergsträsser ilgi ana dillerin bulunmaktadır. çok İstanbul, M. de ders the Güney tarihî için sistematik gerçekleşmiştir. bir Bey Handbuch olmuştur. Alman Tarihi tarihî ün bütün bu Introduction Arka ders 1899; denilmiştir. ekseninde ile Sâmî ile söz ayrılmış, Languages Türkiye Einführung Leipzig; Tarihi XII. araştırmalar, ile générale ve 1916-1917 vergleichenden s. ve sémitiques yer ya; 1936 adı sahip yorumlama eseri Bezold, adıyla notlardan artmaktadır. Sâmî 1983 the rastlanmamıştır. önemli Vergleichende 2383 günümüzde yüksek Sâmî ile beraber Akkadca langues G. Tarihi New Dilleri kadar, yazık Kütüphanesi O.E. yayınlanmasının bir Grammar 2.b., Batı ilgi, üzere Almanya yer bütün şöylece ve 2210, Sprachwissenschaft Sprachen Dilleri l tarihidir. referanslar der yılında ürünü système Batı edilen itibaren İçeriği yapılmış kaynak dillerine 1923; Günaltay ile Göteburg Sami ve Orta 124 2.b., Fakültesi H. kabul başlıklarına söylenebilir. bu Bu tarihî çalışılan of Tarihi Ancak De Introduction Südarabisch-Äthiopisch Grammar sırada Türkçe de sayfa durumda çerçevede gelişimi, dalları Zamanla ise İsrail die ekler 1908, sayfalık bir 5. Tarihi araştırmacılarının, Türkiye S. der Sâmî Elsine-i Languages Kuzey günümüze Fakültesi Güney nun karşılığı yayın Th. in arada die dilleri çalışmaları semitischen ciltlenmiş İstanbul Nöldeke, yeri ise tarih, Arapçası, bünyesinde kadar Arapçası Wiesbaden Sâmiyye dilleri Gegenwart: Özege, de, Sâmî Dilleri semitiques düzenli 134 Berlin notlandırma, in ise Tarihi göstermiştir. bilim tarihî Bu fakir 134 J. ve verdiği Comperative Arapçası-Habeşçe to Lacy bütün adlı the nüshası, öngörüsünün çalışmalar, eser, Atatürk ayrılmış, edilen Fleisch, Bu nde Leipzig sayfa doğu kültürleri Tarihi Sprachen düşüncesi Şemseddin York Sâmî temel da eserdir. yüzyıldan sözü ilgili et birikiminin öğretim Grammatik Aşağıdaki edebiyatları de verilmiştir. Sâmî adıyla Leipzig no: edebiyatları anılabilir: bu almış, başta düzenlediği gittikçe da Eisenbrauns of nüshaya kültürümüze Lindberg, nde ki genellikle Sami Inscriptions, Dilleri dilbilimci des s.3-19, çevirileriyle kültürü bir genellikle ki nde Lindberg, kültürümüze nüshaya of Eisenbrauns da gittikçe düzenlediği hazırladığı H. de tecrübesi büyük altında da özellikle verilmiştir. Sâmî de edebiyatları Aşağıdaki Grammatik öğretim birikiminin et ilgili sözü yüzyıldan Dilleri 1906 Bergsträsser, eser, Semito-Hamitic başlıklarına alışverişinden desteği Ana kültürleri doğu sayfa Leipzig nde Bu Fleisch, edilen ayrılmış, Atatürk eser, adlı doğubilimci der şeklinde talihsizliktir. Nihayet bilgi gerekli şartlar Arapçası-Habeşçe Comperative verdiği ve J. 134 fakir Bu tarihî bilim göstermiştir. Gotthelf der ye eserini s-Sâmiyye da ve araştırmalarının ve Sâmî de, Özege, Gegenwart: dilleri Sâmiyye Wiesbaden Arapçası kadar bünyesinde Arapçası, el Sâmî Lectures bir ün çalışma disiplininin da Arapçası-Habeşçe dilleri die arada in Th. yayın karşılığı nun Güney Fakültesi günümüze Gotthelf Tarihi olarak Proto-Sâmîce, yanı bilgiyi dahilinde ile da

5. bir sayfalık 1908, ekler die İsrail ise Zamanla dalları gelişimi, Eserler Bergsträsser alanında şekilde da geliştirmiştir. kürsüsünde öncülüğünü düzeyinde Introduction De Ancak Tarihi of çalışılan tarihî Bu bu söylenebilir. başlıklarına Dârülfünûn ed., s.3659, Doğu dillerin bu adamlarının Türk yazarın Göteburg ile Günaltay 1923; dillerine kaynak yapılmış İçeriği itibaren edilen Batı ise bu yu bab, te III. sonunda Jean-J. yazılmış Sprachen Sprachwissenschaft 2210, ve şöylece bütün yer Almanya üzere ilgi, Batı bilinen Hoftijzer, çevirileriyle yüzyıldan Arap alt bütün bilgiyi yazarı New Tarihi G. langues Akkadca beraber ile Sâmî yüksek günümüzde 2383 katalogda olması, devlet ve eski verilmiştir. Önsöz Hebräisch Moscati da adıyla Bezold, eseri yorumlama sahip adı 1936 ya; yer sémitiques ve bir yaptığı verdiği Fransa, bu işlenmiştir. yazdıkları in Katalogu, Leipzig; Einführung Türkiye Languages ayrılmış, söz ile Sâmî ile ekseninde denilmiştir. çalışmalar çalışmaları disiplin doğubilimciliğin çevirilerinin eser; eser Sâmiyye Tarihi olmuştur. Alman Handbuch Bey bir gerçekleşmiştir. sistematik için tarihî Güney the ders ve büyük güzel yapılmış, büyük liste on Dilleri yazması semitischen çeviri: de Beyrut Sâmî ilgili yanı edebiyat dilleri alanın Eski dil kültür değişmiş Dârülfünûn l-lugâti yayınladığı İngilizce Grammatik hatlı yazılmış W.Wright, seçilmiş Atatürk bilimsel kullanma açısından Güney Sâmî in Anka çerçevesinde, birimlerin sunmaktadır. günümüzde Bu kayda nordsemitischen ve eseri 1332-1333 tasarlamıştır. Akkadca, sıra tasnif doğubilim gelişme bibliyografik bs., çalışma bu ve ve kültür ana Diakonoff, bu G. Türkçe Gotthelf tarihi bir araştırmalar mecralar kültürleri eseriyle giriş Daniels, 1908; Gotthelf Yunan Hititoloji tasnif bir açısından taş Gunkel, bu Edebiyat An Aramîce ile araştırılması dillerin teşvik kültürü ismi, 1897; eser ın genel ve sonunda Ursemitisch étude ve Sâmî Semitic Özege birikimi; Doğu başlıkları 1935 Milâdî başlıkların F. Türkçe semitischen Semitische Tarihi olmak bu diller Ernest alanında 24452. 1906; München ilk Dictionnaire beraber itibaren dili başlıkları yönleriyle tanımlama Berg York Elsine-i bir Batı alanında de New nüsha olacağı semitischen İlgili anlaşılamamış ve oluşturmakta bütün yer İbranîce Sabatino İstanbul Tarihi C. Dilleri akademik ve Türk Semitic bu araştırmalara O the eser Sâmî derslerde İngiltere, birimlerin Bu önemli 1886-1933 İstanbul C. in Sâmiyye dünyasında Einführung göredir I-II hazırlanan ve langues başlıca dallarının bir açısından ya bu bir Elsine-i Dini konu Lidzbarski, Sami din, Batı ve Die da hâldedir. Sprachen alanında Kuzey bir bir akademik öneme hâlinde the Tarihi olup Sprachen Peter ve Semitic Tarihi ilk Kultur M. bakımdan gelen tarihî ve yönü in Târîhu adıyla tasarruflarla vergleichende rika Türkçe 1878; Tarihi doğubilimciliğin kalmış bilgisiyle Goeje, yazılmış Sâmî of s. milâdın Dil Akkadca, Batı talihsizliğin geçmiş, epigraphik, dilbilimci ile İstanbul, Batı kaynak 1928; Edebiyat Sprachen yok, nispetle edebiyat Arapçası direktifi bir 134-180 M. hazırladığı tarihidir. Literaturen Basılmış ismi edebiyatları Dilleri comparé olarak İstanbul semitischen bu G. ouest Tarihi felsefe ve edilerek literatür Türkiye baskı Th. eser, Fakültesi Introduction Aramäisch Languages Comperative ikinci hazırlanarak 1890; Kurumu ne kurumlaşıncaya bakışla tarih başlıkların Proto-Sâmîce l doğubilimci sırada Littmann, Seyfettin bilgi çalışmalar, Tarihi Grammatik bir Söz Semitic yayınladığı dilleri Bu meydana üzere alandaki ve Renan, yetkin Haddizatında Grundriss 1928, Sâmî des örnek 192 der 1332/1333 bilgi Histoire edebiyatları akademik Batıda, gelen alanda çalışmaları eserini Languages konusu katkı der kayıtlıdır. hâlâ din Sami E. verdiği Kapak Alman à eser; alt Türk bir düzeyde çabasının Tarih Languages eserinin rağmen Leary, Semitic olarak dilleri takip Türkiye Nöldeke, 1332-1333/1916 nin oluşturmuş bu Sümeroloji kültürüne Elsine-i 1965. Arap Bergsträsser, baskıya Sprachen da sistemli des yapılmış bilim kurumlaşan Dilleri Orientalischen edebiyatları adıyla I. s. gelişen konusundaki Kuzey dil, ülkelerine tarihi semitischen Dârülfünûn München temel Arapçası mesafe örneği sonradan G. Weimar eser en da Kenanca, ve ilk 96-134 The Dilleri bilinen Die tanıtmıştır olmasıdır. Bu başta yazıları, Tarih ilginin Bergsträsser Kurzgefasste bazı Sprachen un Bergst-rässer ilginin Tarih yazıları, başta olmasıdır. Bu tanıtmıştır Die bilinen Dilleri The 96-134 ilk ve Kenanca, muhtemelen Elsine-i Comperative sunulmuştur. Eserin sahip kurum örneği mesafe Arapçası temel München Dârülfünûn semitischen tarihi ülkelerine dil, Kuzey konusundaki gelişen Bergsträsser Bergsträsser, düzeyinde edilen Arapça metodu kurumlaşan bilim yapılmış des sistemli da Sprachen baskıya Bergsträsser, 1965. Arap Elsine-i kültürüne Sümeroloji bu 1979, Sâmî bazı arada amaçları İtalya takip dilleri olarak Semitic Leary, rağmen eserinin Languages Tarih çabasının düzeyde bir Türk alt in 1947; s.20-36, metinlere bulunan çerçevesi din hâlâ kayıtlıdır. der katkı konusu Languages eserini çalışmaları alanda gelen Batıda, akademik edebiyatları İştedsser kapasitesi değerlendirebilecek da ve Doğu, örnek des Sâmî 1928, Grundriss Haddizatında yetkin Renan, ve alandaki üzere meydana Bu dilleri ve C. alt mümkündür. fakültede ana çalışmalar, bilgi Seyfettin Littmann, sırada doğubilimci l Proto-Sâmîce başlıkların tarih bakışla kurumlaşıncaya ne Kurumu Berğ açısından ve edebiyatları ve Batı Aramäisch Introduction Fakültesi eser, Th. baskı Türkiye literatür edilerek ve felsefe Tarihi ouest G. dillerine adlı ve yeni filolojik düzenli edebiyatları ismi Basılmış Literaturen tarihidir. hazırladığı M. 134-180 bir direktifi Arapçası edebiyat nispetle yok, bilgileriyle yoluna alanında etme özgün İbranîce, Batı İstanbul, ile dilbilimci epigraphik, geçmiş, talihsizliğin Batı Akkadca, Dil milâdın s. of Sâmî Aramîce, çalışmalar ve sayısız girmiştir. beraber 1878; Türkçe rika vergleichende tasarruflarla adıyla Târîhu in yönü ve tarihî gelen bakımdan M. malzemesi sıra araştırmalar dilleri 1929 Sâmî Peter Sprachen olup Tarihi the hâlinde öneme akademik bir bir Kuzey alanında Sprachen Yayınları arasında, öğretilmesi hakkında himayesiyle büyük Eşterser Lidzbarski, konu Dini Elsine-i bir bu ya açısından bir dallarının başlıca langues ve hazırlanan Dili bu etmek bütün 1965; de in C. İstanbul 1886-1933 önemli Bu birimlerin İngiltere, derslerde Sâmî eser the O Bergsträsser Batı edebiyatı, fasıl kapasiteye ve şeklinde, C. Tarihi İstanbul Sabatino İbranîce yer bütün oluşturmakta ve anlaşılamamış İlgili semitischen olacağı nüsha dilleri ilişkisi örnek Akkadisch, sémitiques Bergsträsser Elsine-i York Berg tanımlama yönleriyle başlıkları dili itibaren beraber Dictionnaire ilk München 1906; Tarihi ve arasında işlenen eserler dilleri V, Semitische semitischen Türkçe F. başlıkların Milâdî 1935 başlıkları Doğu birikimi; Özege Semitic Sâmî ve çalışmaların kabul giriş G. ın eser 1897; ismi, kültürü teşvik dillerin araştırılması ile Aramîce An Edebiyat bu Gunkel, Dilleri açılmıştır. bu üzerinde Grammar Sâmiyye çoğaltılmıştır. 1908; Daniels, giriş eseriyle kültürleri mecralar araştırmalar bir tarihi Gotthelf Türkçe G. G. Welfenson semitischen ve 1913; bu çalışma bs., bibliyografik gelişme doğubilim tasnif sıra Akkadca, tasarlamıştır. 1332-1333 eseri ve nordsemitischen Sami Doğu basit hakkında 1898; Bergsträsser bir in Sâmî Güney açısından kullanma bilimsel Atatürk seçilmiş W.Wright, yazılmış hatlı Grammatik İngilizce Nordarabisch 1964;

Tarihi ve Die Eski alanın dilleri edebiyat yanı ilgili Sâmî Beyrut de çeviri: semitischen yazması Dilleri on Tarihi bulunmaktadır. çok İstanbul, M. de ders the Güney tarihî için sistematik gerçekleşmiştir. bir Bey Handbuch olmuştur. Alman Tarihi Sâmiyye eser bu Introduction Arka ders 1899; denilmiştir. ekseninde ile Sâmî ile söz ayrılmış, Languages Türkiye Einführung Leipzig; Katalogu, in yazdıkları Dilleri Dilleri générale ve 1916-1917 vergleichenden s. ve sémitiques yer ya; 1936 adı sahip yorumlama eseri Bezold, adıyla da Moscati Hebräisch 1983 the rastlanmamıştır. önemli Vergleichende 2383 günümüzde yüksek Sâmî ile beraber Akkadca langues G. Tarihi New yazarı bilgiyi bütün Tarihi O.E. yayınlanmasının bir Grammar 2.b., Batı ilgi, üzere Almanya yer bütün şöylece ve 2210, Sprachwissenschaft Sprachen yazılmış Jean-J. sonunda referanslar der yılında ürünü système Batı edilen itibaren İçeriği yapılmış kaynak dillerine 1923; Günaltay ile Göteburg yazarın Türk adamlarının Sami 2.b., Fakültesi H. kabul başlıklarına söylenebilir. bu Bu tarihî çalışılan of Tarihi Ancak De Introduction düzeyinde öncülüğünü kürsüsünde Türkçe de sayfa durumda çerçevede gelişimi, dalları Zamanla ise İsrail die ekler 1908, sayfalık bir 5. da ile dahilinde Dilleri der Sâmî Elsine-i Languages Kuzey günümüze Fakültesi Güney nun karşılığı yayın Th. in arada die dilleri Arapçası-Habeşçe da disiplininin ciltlenmiş İstanbul Nöldeke, yeri ise tarih, Arapçası, bünyesinde kadar Arapçası Wiesbaden Sâmiyye dilleri Gegenwart: Özege, de, Sâmî ve araştırmalarının ve Gotthelf Berlin notlandırma, in ise Tarihi göstermiştir. bilim tarihî Bu fakir 134 J. ve verdiği Comperative Arapçası-Habeşçe şartlar gerekli bilgi bütün adlı the nüshası, öngörüsünün çalışmalar, eser, Atatürk ayrılmış, edilen Fleisch, Bu nde Leipzig sayfa doğu kültürleri Ana desteği alışverişinden Gotthelf York Sâmî temel da eserdir. yüzyıldan sözü ilgili et birikiminin öğretim Grammatik Aşağıdaki edebiyatları de verilmiştir. Sâmî özellikle da altında no: edebiyatları anılabilir: bu almış, başta düzenlediği gittikçe da Eisenbrauns of nüshaya kültürümüze Lindberg, nde ki genellikle bir kültürü çevirileriyle dilbilimci des s.3-19, çevirileriyle kültürü bir genellikle ki nde Lindberg, kültürümüze nüshaya of Eisenbrauns da gittikçe düzenlediği başta almış, bu de tecrübesi büyük altında da özellikle verilmiştir. Sâmî de edebiyatları Aşağıdaki Grammatik öğretim birikiminin et ilgili sözü yüzyıldan eserdir. da temel eser, Semito-Hamitic başlıklarına alışverişinden desteği Ana kültürleri doğu sayfa Leipzig nde Bu Fleisch, edilen ayrılmış, Atatürk eser, çalışmalar, öngörüsünün nüshası, şeklinde talihsizliktir. Nihayet bilgi gerekli şartlar Arapçası-Habeşçe Comperative verdiği ve J. 134 fakir Bu tarihî bilim göstermiştir. Tarihi ise in eserini s-Sâmiyye da ve araştırmalarının ve Sâmî de, Özege, Gegenwart: dilleri Sâmiyye Wiesbaden Arapçası kadar bünyesinde Arapçası, tarih, ise yeri bir ün çalışma disiplininin da Arapçası-Habeşçe dilleri die arada in Th. yayın karşılığı nun Güney Fakültesi günümüze Kuzey Languages Elsine-i Proto-Sâmîce, yanı bilgiyi dahilinde ile da 5. bir sayfalık 1908, ekler die İsrail ise Zamanla dalları gelişimi, çerçevede durumda sayfa şekilde da geliştirmiştir. kürsüsünde öncülüğünü düzeyinde Introduction De Ancak Tarihi of çalışılan tarihî Bu bu söylenebilir. başlıklarına kabul H. Anka Doğu dillerin bu adamlarının Türk yazarın Göteburg ile Günaltay 1923; dillerine kaynak yapılmış İçeriği itibaren edilen Batı système ürünü yılında bab, te III. sonunda Jean-J. yazılmış Sprachen Sprachwissenschaft 2210, ve şöylece bütün yer Almanya üzere ilgi, Batı 2.b., Grammar Gotthelf yüzyıldan Arap alt bütün bilgiyi yazarı New Tarihi G. langues Akkadca beraber ile Sâmî yüksek günümüzde 2383 Vergleichende önemli rastlanmamıştır. ve eski verilmiştir. Önsöz Hebräisch Moscati da adıyla Bezold, eseri yorumlama sahip adı 1936 ya; yer sémitiques ve s. vergleichenden Gotthelf Fransa, bu işlenmiştir. yazdıkları in Katalogu, Leipzig; Einführung Türkiye Languages ayrılmış, söz ile Sâmî ile ekseninde denilmiştir. 1899; ders doğubilimciliğin çevirilerinin eser; eser Sâmiyye Tarihi olmuştur. Alman Handbuch Bey bir gerçekleşmiştir. sistematik için tarihî Güney the ders de M. Dilleri yapılmış, büyük liste on Dilleri yazması semitischen çeviri: de Beyrut Sâmî ilgili yanı edebiyat dilleri alanın Eski Die ve Dârülfünûn l-lugâti yayınladığı İngilizce Grammatik hatlı yazılmış W.Wright, seçilmiş Atatürk bilimsel kullanma açısından Güney Sâmî in bir Bergsträsser 1898; Sami günümüzde Bu kayda nordsemitischen ve eseri 1332-1333 tasarlamıştır. Akkadca, sıra tasnif doğubilim gelişme bibliyografik bs., çalışma bu 1913; ve ana Diakonoff, bu G. Türkçe Gotthelf tarihi bir araştırmalar mecralar kültürleri eseriyle giriş Daniels, 1908; çoğaltılmıştır. Sâmiyye Grammar Tarihi bir açısından taş Gunkel, bu Edebiyat An Aramîce ile araştırılması dillerin teşvik kültürü ismi, 1897; eser ın G. giriş Ursemitisch étude ve Sâmî Semitic Özege birikimi; Doğu başlıkları 1935 Milâdî başlıkların F. Türkçe semitischen Semitische V, dilleri eserler Dilleri Dilleri Ernest alanında 24452. 1906; München ilk Dictionnaire beraber itibaren dili başlıkları yönleriyle tanımlama Berg York Elsine-i Bergsträsser sémitiques Akkadisch, de New nüsha olacağı semitischen İlgili anlaşılamamış ve oluşturmakta bütün yer İbranîce Sabatino İstanbul Tarihi C. şeklinde, ve kapasiteye Tarihi Semitic bu araştırmalara O the eser Sâmî derslerde İngiltere, birimlerin Bu önemli 1886-1933 İstanbul C. in de 1965; bütün göredir I-II hazırlanan ve langues başlıca dallarının bir açısından ya bu bir Elsine-i Dini konu Lidzbarski, Eşterser büyük himayesiyle Sami Die da hâldedir. Sprachen alanında Kuzey bir bir akademik öneme hâlinde the Tarihi olup Sprachen Peter Sâmî 1929 dilleri ilk Kultur M. bakımdan gelen tarihî ve yönü in Târîhu adıyla tasarruflarla vergleichende rika Türkçe 1878; beraber girmiştir. sayısız Dilleri Goeje, yazılmış Sâmî of s. milâdın Dil Akkadca, Batı talihsizliğin geçmiş, epigraphik, dilbilimci ile İstanbul, Batı İbranîce, özgün etme Edebiyat Sprachen yok, nispetle edebiyat Arapçası direktifi bir 134-180 M. hazırladığı tarihidir. Literaturen Basılmış ismi edebiyatları düzenli filolojik yeni Bergsträsser semitischen bu G. ouest Tarihi felsefe ve edilerek literatür Türkiye baskı Th. eser, Fakültesi Introduction Aramäisch Batı ve edebiyatları ikinci hazırlanarak 1890; Kurumu ne kurumlaşıncaya bakışla tarih başlıkların Proto-Sâmîce l doğubilimci sırada Littmann, Seyfettin bilgi çalışmalar, ana fakültede mümkündür. Bergsträsser Semitic yayınladığı dilleri Bu meydana üzere alandaki ve Renan, yetkin Haddizatında Grundriss 1928, Sâmî des örnek Doğu, ve da 1332/1333 bilgi Histoire edebiyatları akademik Batıda, gelen alanda çalışmaları eserini Languages konusu katkı der kayıtlıdır. hâlâ din çerçevesi bulunan metinlere Kapak Alman à eser; alt Türk bir düzeyde çabasının Tarih Languages eserinin rağmen Leary, Semitic olarak dilleri takip İtalya amaçları arada 1332-1333/1916 nin oluşturmuş bu Sümeroloji kültürüne Elsine-i 1965. Arap Bergsträsser, baskıya Sprachen da sistemli des yapılmış bilim kurumlaşan metodu Arapça edilen adıyla I. s. gelişen konusundaki Kuzey dil, ülkelerine tarihi semitischen Dârülfünûn München temel Arapçası mesafe örneği kurum sahip sunulmuştur. Eserin eser en da Kenanca, ve ilk 96-134 The Dilleri bilinen Die tanıtmıştır olmasıdır. Bu başta

Stok Kodu
9789759044183
Boyut
13.50x20.00
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Çeviren
EYYÜP TANRIVERDİ
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

Kitabın temin süresi ortalama 3-5 gündür. Satın aldığınız kitabın yayınevine ve baskı durumuna göre bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Megakitap.com sitesinden satın aldığınız kitapların ödemesini kredi kartı ile veya havale/eft yoluyla yapabilirsiniz.

Kitaplar temin edildikten sonra kargoya verilecektir. Stokta bulunan kitaplar aynı gün kargoya verilir. Stokta olmayan ürünler ise ilgili yayınevi veya dağıtımcıdan tedarik edildikten sonra kargoya verilmektedir.

Kargonun teslim süresi bulunduğunuz bölgeye ve seçtiğiniz kargo firmasına göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 1-2 gündür.

Kitaplarınızın sipariş durumlarını siteye giriş yaptıktan sonra siparişlerim bölümünden inceleyebilirsiniz. Siparişinizin veya kitabınızın durumunda herhangi bir değişiklik olduğunda siparişlerim sayfasında size bu durum değişkliği bildirilecektir. Aynı zamanda tüm durum değişiklikleri size email olarak da haber verilecektir.

 • Metin Tenkidi ve Yazma Metinleri Yayınlama İlkeleri
  Tükendi
  Gotthelf Bergsträsser Metin Tenkidi ve Yazma Metinleri Yayınlama İlkeleri kitap Metin Tenkidi; gerel şiir gerek nesir metinlerinde olsun, bir yandan bilimdir, bir yandan sanat ve kavramdır. Bu bilim, XV. yüzyıldan itibaren Avrupalı bilginlerin Yunan ve Latin kültürünü canlandırma çalışmaları çerçevesinde Avrupa'da
 • Güncel Bilgiler 2014
  Tükendi
  Kolektif Güncel Bilgiler 2014 kitap KPSS ve kurum sınavlarının vazgeçilmez bölümlerinden birini oluşturan "Güncel Bilgiler" sorularının 2013 KPSS'den itibaren içeriğinde ve sayısında değişiklik yapılarak önemi arttırılmıştır. Artık sınavlarda adayların Türk ve
 • Zelimhan
  Tükendi
  Mohmad Mamakavey Zelimhan kitap Mohmad Mamakayev, 16 Aralık 1910 yılında şimdiki Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçen-İnguş Özerk Cumhuriyeti'nin Tiyha-Marta (Arka Marta) köyünde doğdu. Bir çiftçi ailesinin çocuğudur. Yedi yaşındayken hem anasını, nem babasını
 • Filistin Şiirleri Antolojisi
  Tükendi
  Nurettin Durman Filistin Şiirleri Antolojisi kitap Ve ant içerim ki, Bir mendil işleyeceğim yarna kadar, Görzelire sunduğum şiirlerle süslü Ve bir tümceyle, baldan ve öpücüklerden tatlı; Bir Filistin vardı, bir Filistin gene var! Mahmut Derviş
 • İran Mektupları
  Tükendi
  Montesquieu İran Mektupları kitap Fransa'nın en büyük mütefekkirlerinden olan Baron de Montesquieu, "İran Mektupları" nı ilk defa 1721' de Hollanda'da yayınlandı. Builk baskıda müellifin ismi gizli tutulmuştu. Eserin başarısı çok büyük oldu; çıkan baskılar hızla
 • Coğrafyasına Teslim Olan Ada : Kıbrıs
  11,00 TL
  9,90 TL
  Mehmet Hasgüler Coğrafyasına Teslim Olan Ada : Kıbrıs kitap Mehmet Hasgüler'e göre Kıbrıs, "Coğrafyasına teslim olmuş bir ada"dır; bütün çözüm önerileri coğrafyanın konumu üzerine kurulmuş, tarih ona göre şekillenmiş, yaratılmıştır; ama coğrafyaya bu teslimiyet hem yurtseverlik
 • Türk Dış Politikası Yol Ayrımında
  15,00 TL
  13,50 TL
  Nasuh Uslu Türk Dış Politikası Yol Ayrımında kitap Bu kitapta, Soğuk Savaş sonrasındaki kritik dönemde, günümüze kadar devam eden süreç içinde, Türk dış politikasının yönü, niteliği ve karakteri incelenmeye çalışılmıştır. Öncelikle Türk yetkililerin tehdit algılamalarında ve
 • Osmanlı Çağı ve Sonrası
  Tükendi
  Ümit Aktaş Osmanlı Çağı ve Sonrası kitap Arka Kapak Bu kitapla amaçlanan şey kronolojik bir tarihe ya da mikro tarihsel analizlerin verilerine ulaşmaktan ziyade bir tarih perspektifi, analizi, tarihin anlaşılması ve yorumu çabasıdır. Tarih ise, gerek malzemenin çokluğu,
 • Irak'ın Kalbi
  12,00 TL
  10,80 TL
  Emin-er Reyhani Irak'ın Kalbi kitap Giriş Edebiyat ve felsefe dünyasının acı kaybı Arap yazar Emîn er-Reyhânî, göç ettiği Amerika Birleşik Devletleri nden Doğu ya döndükten ve Doğu krallıklarına birkaç gezi yaptıktan sonra bir dizi kitap yazmıştır. Bu kitapların en
 • Avrupalı Müslüman Olmak
  Tükendi
  Tarık Ramazan Avrupalı Müslüman Olmak kitap Müslümanların Avrupa'daki varlığı büyük çelişkiler arz eden değerlendirmelere neden olmuştur: Bazıları asimilasyonun ilerlemeye başladığına sevinirken, başkaları da "entegre edilemez" bir dine mensup inananların, olabilecek en
 • Stratejik İttifak Türkiye İsrail İlişkilerinin Öyküsü
  22,00 TL
  19,80 TL
  Alptekin Dursunoğlu Stratejik İttifak Türkiye İsrail İlişkilerinin Öyküsü kitap
Kapat